btbilgi

Bir şirketin rakibini sabote etmesi yeni bir şey değil. Her sektörde ve her alanda görülebilecek bu yaklaşım, internet çağına kadar sadece fiziksel olarak yapılıyordu. Rekabet dijital dünyaya taşındığından beri online olarak da sabotajlar yapılmakta. Dijital sabotaj yöntemleri sahte ve olumsuz içerikli yorumlar ile rakip şirketin ürün ve hizmetleri gözden düşürmeye çalışmak gibi daha dolaylı yollardan, direk rakibin web sitesini hacklemeye ve siteye DDoS saldırısı düzenletip operasyonları durdurmaya kadar değişebiliyor.

Güvenlik firması Bitdefender’ın verdiği bilgiye göre, bir araştırmanın sonuçları her beş şirketten birinin online mecralarda rakiplerine dijital sabotaj uygulamaya hazır olduğuna işaret etmekte. Reboot Digital tarafından yayınlanan araştırma raporu, 1.672 işletme sahibi ile yapılan çalışma sonucunda oluşturulmuş. Hangi sektördeki şirketlerin rakiplerine karşı etik olmayan operasyonlar düzenlemeye ve hangi yöntemleri kullanmaya eğilimli olduğunu anlayabilmek için gerçekleştirilen çalışmanın sonuçları endişe verici.

Rapora bakılırsa katılan şirketlerin yüzde 81,7’si rakiplerine online mecralarda zarar vermeyi düşünmeyeceklerini aktarmış. Yüzde 18,3 kadarı ise rakip bir şirketin faaliyetlerini bozmak amaçlı etik olmayan planlara başvurabileceklerini itiraf etmiş. Katılımcıların yasadışı yollara başvurmaya eğilimli olma sebepleri ise farklılık gösteriyor. Katılımcıların üçte biri (yüzde 30 oranla) rakiplerinin itibarına zarar verme nedeni olarak ‘daha iyi bir ürünü olduğunu’ öne süren ifadelerle geliyor. Yaklaşık beşte biri (yüzde 18 oranla) rakiplerinin müşteri kaybetmelerini sağlamak için dijital sabotaj yapabileceğini söylemiş.

Sektör bazında bakıldığında, dijital dünyada sabotajın en fazla görülme ihtimali olan endüstri işe alma ve İnsan Kaynakları (yüzde 25 oranla) Onu reklam/pazarlama/PR (yüzde 22 oranla), seyahat/turizm (yüzde 20 oranla) ve işletme/finans sektörleri (yüzde 19 oranla) izlemekte. Güzel sanatlar ve tasarım sektörü ise yüzde 14 oran ile daha geride yer almış.

Sabotajlarda hangi yöntemlerin kullanılması muhtemel diye de sorulmuş. Katılımcıların yarıdan fazlası (yüzde 57 oranla) popüler inceleme platformlarında sahte incelemeler yayınlamayı tercih edeceklerini belirtmekte. Yaklaşık dörtte biri (yüzde 26 oranla) ise rakibe karşı olumsuz bir kampanya yürütmek şeklinde cevap vermiş. Yüzde 14 oranla olumsuz bir SEO kampanyası yürütmek ve yüzde  oranla rakibinin web sitesini hacklemek diğer tercihler şeklinde.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.