btbilgi

Dünya 2020 başından beri COVID-19 hastalığının hızla yayılması ile başetmeye çalışırken, günlük hayatlarımız beklenmedik şekilde değişti. Beraberinde gelen dijital dönüşüm hem bireyleri, hem de kurumları ciddi biçimde etkiledi. Normalde beklenenden daha hızlı gerçekleştiği uzmanlar tarafından aktarılan dijitalleşme, epey zorluklar yaşayan küresel internet sayesinde oldu. Bu dönemde internet sınırlamalarına rağmen, online iletişimimiz kopmadı, özel ve profesyonel hayatlarımız bir şekilde devam edebildi.

Video toplantılar ve sohbetler yeni normal hale geldi. Stabil VPN bağlantıları, şirket ağına uzaktan erişip dijital materyallere erişimi garantilemenin yolu oldu. İnsanlar daha fazla online oyun oynadı, daha fazla alışveriş yaptı ve daha fazla streaming film/dizi izledi. Bunların hepsinin sorunsuzca işlemesini, ağlardaki gecikme sürelerinin en düşükte tutulabilmesine borçluyuz diyebiliriz.

İnternet Değişim Noktası servisleri veren DE-CIX’in Frankfurt şubesi tarafından gerçekleştirilen bir çalışma, ağlardaki gecikme süresinin hangi alanlarda maksimum önem taşıdığını gösteriyor:

Web uygulamaları

Kullanıcılar web tarayıcısında bir siteye girmek veya bir içeriğe erişmek istediklerine, bunun hemen, anında olmasını bekliyor artık. Eğer kullanıcının talebi ile içeriğin gelmesi arasında gözle görülür bir gecikme olunca canımız sıkılıyor. Bu da internet deneyimini zayıf ve yetersiz gibi hissettirebilmekte. Akamai’nin COVID-19 öncesindeki bir raporunda, bir web sitesinin yüklenmesinde yaşanan iki saniyelik bir gecikmenin bile kullanıcının girmeyi beklediği siteden vaz geçme oranınında yüzde 100’den fazla bir artışa yol açtığı aktarılmış.

Online oyunlar

İnternet üzerinden oyun oynamak giderek yükselen bir trend. Artık en basitinden en karmaşığına kadar her türlü oyun internet üzerinden oynanabilmekte. Dijitalleşme denilince akla gelen en eğlenceli şey olan online oyunlar, internet bağlantılarının mümkün olduğu kadar hızlı ve kesintisiz olmasına bel bağlıyor. Sanal dünyaların yaratılması için gerekli olan büyük miktarda işlem gücü hala kullanıcıların evlerindeki bilgisayarlarda gerçekleştirilirken, en yeni trend olan bulut oyun platformları ise bunu aşarak tamamen internet bağlantılarına dayanmakta. Bu da kullanıcının internet bağlantısı ile ilgili taleplerini artırıyor.

Otonom araçlar

Yakın gelecekte gecikme sürelerinin etkin rol oynayacağı teknolojilerin başında otonom araçlar gelecek. Akıllı arabalar belli durumlarda online verilere dayanarak hayati kararlar vermek durumunda olacaklar. İnsan hayatı söz konusu olacağı için, veri erişiminde olması gereken teorik gecikme süresi 0 milisaniye olarak raporlanıyor.

Endüstri 4.0

Endüstri 4.0 da beraberinde getirdiği uygulamalarda hızlı ağ bağlantılarına ihtiyaç duymakta. Makinelerin ve sensörlerin, otonom araçlardakine benzer veri tabanlı kararları hızlıca almaları gerekebilecek. Bunların hepsi ve benzer örnekler, internetteki gecikme sürelerinden tasarruf ettiren çözümleri zorunlu hale geleceğini gösteriyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.