btbilgi

Siber saldırılar geliştikçe bir yandan sıklıkları da artmakta. Aslında kimsenin güvende olmadığını anladığımız bir çağda yaşıyoruz. Gerekli önlemler alınmadığı sürece her birey, her kullanıcı, her şirket ve organizasyon tehlike altında olabilir. Fakat araştırmalara bakılırsa siber suç gruplarının özellikle yoğunlaştıkları bazı ana sektör türleri bulunmakta.

Saldırıların bu sektörlerde daha fazla yaşanmasının sebeplerini, Komtera Teknoloji firması sahip olunan göreceli olarak daha değerli veriler ya da sağlanan kazançların daha yüksek olması şeklinde açıklamakta. Bazen de şirketlerin zayıf siber güvenlik korumalarına sahip olmaları onları birer hedef heline getiriyor. İşte bahsedilen sektörlerden beşi:

Sağlık

Elektronik sağlık kayıtları ve uzaktan hasta izleme çözümleri gibi yeniliklerin yanlış uygunlanması sağlık kurumlarını dışarıdan müdahalelere açıyor. İdari ve tıbbi personelin yeterli teknik altyapıya sahip olmamaları da bu riskleri artırmakta. Başta hastane ağlarının güvenliği olmak üzere, kurumların kullandığı üçüncü parti teknoloji servisleri de güvenlik açıkları yaratan bir başka unsur.

Üretim

Üretim sektörü Endüstri 4.0 yaklşaımları yüzünden her sene artan oranda Nesnelerin İnterneti (IoT), robotik ve akıllı fabrika yönetim platformları kullanma eğiliminde. Ne yazık ki bu ileri teknolojilerin henüz olgunlaşmamış olması, fabrika ve depo ağlarını siber saldırılara karşı daha savunmasız hale getirmekte. Özellikle de IoT cihazlarının ispatlanmış zayıf güvenlikleri siber suçluların gelişmiş saldırılarına açık durumda.

İnşaat

İnşaat sektörü hem imalat hem de altyapı açısından ileri teknolojinin az kullanıldığı, bu sebeple de siber tehditlere karşı savunmasız bulunan sektör türlerinden. Sektör çalışanlarının sahadaki güvenlik risklerine göre eğitim aldıkları, buna karşın siber güvenlik risklerini öğretmek için yeterince yatırım yapılmadığından bahsediliyor.

Finans

Bankaların ve benzer finans kuruluşlarının sahip olduğu, elinde tuttuğu ve kullandığı veriler çok değerli. Banka hesap, kredi kartı ve kişisel kimlik bilgileri siber suçlular için anında paraya çevirilebilecek veriler şeklinde görülüyor. Bu sebeple finans en fazla saldırıya uğrayan sektör kategorileri arasında birinciliğe bile oynayabilir.

Perakende

2019 yılı birçok büyük perakende markasının siber saldırılarla boğuştuğu bir dönem oldu. E-ticarete geçiş yapan perakende markaları, mobil ödemeler gibi yeni teknolojileri hatalı uyguladıkça varolan ve potansiyel müşterilerinin bilgilerini riske atmaya devam edecekler. Aynı finansal kurumlar gibi mağazaların  da kredi kartı gibi değerli bilgileri ellerinde tutmaları, onları hackerler için giderek daha dolgun birer hedef haline getirmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.