btbilgi

Samsung Electronics’in Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) iş birliğiyle hayata geçirdiği ‘Samsung İnovasyon Kampüsü’ eğitim programı ilk dönemini tamamladı. Dönem sonunda en yaratıcı, Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojilerini en iyi kullanan ve ‘Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na en iyi hizmet eden projeler seçildi. Jürinin değerlendirmesi sonucunda ilk üçe giren projelerin birincisi 10 bin TL, ikincisi 7 bin 500 TL ve üçüncüsü de 2 bin 500 TL hediye çeki ile ödüllendirildiler.

İnovasyon Kampüsü eğitim programının başvuruları 2020’nin Şubat ayında alınmıştı. 4 bini aşkın başvuru içinden seçilen öğrencilere 3 ay süren IoT eğitimleri verilmiş. Toplamda 240 saat süren eğitimlerin 80 saati IoT proje hazırlama süreçlerinden oluşurken, projelerin sürdürülebilir kalkınma sorunlarına çözüm getirmesi bir önşart olarak verilmiş durumda. Projelerin hazırlanması için gerekli teknik kitlerin, sensörlerin ve IoT ekipmanlarının Samsung tarafından öğrencilere temin edildiği bilgisi veriliyor. İTÜ’nün uzmanları tarafından sağlanan eğitimler sonucunda toplam 25 öğrenci başarı sertifikası alarak programdan mezun olmuş.

Mezun projelerden üç tanesi, uzmanlardan oluşan jüri tarafından en başarılı projeler olarak seçilmiş. İşte o projeler:

Birinci Proje – Climate Sensitive Smart System

Projenin sonucu, kompakt ve mobil bir hava kalitesi ölçüm cihazı. Veri görselleştirmesi için bir kontrol paneli bulunan cihaz sayesinde, istenen yerde düşük maliyetle hava kalitesi ölçülebilecek. Belediyeler ve STK’larla yapılacak iş birlikleri sayesinde, belli rotalardaki resmi araçlara cihazı monte edilmesi planlanmakta. Böylelikle hava kalitesi ölçümünün, sadece büyük istasyonlara sahip bölgelerde yapılmasının ötesine geçilmesi hedeflenmekte.

İkinci Proje – Smart Waste Management

Bu proje şehirlerdeki atık yönetimini geliştirmek ve akıllı şehircilik uygulamalarını hayata geçirmek için tasarlanmış. Geliştirilen ağ ile çöp kutularındaki doluluk oranları, çöp kutularının yanına gitmeden öğrenilebilecek. Sistem sayesinde bir çöp kamyonu çöp toplamak için yola çıktığı zaman sadece dolu olanların yanına gidecek. Bu da seyir güzergahını optimize ederek iş gücünü daha verimli hale getirmek, trafiği azaltmak ve karbondioksit emisyonunu azalmak için kullanılacak.

Üçüncü Proje – Invisible Helper

Görme engelli kişilerin günlük hayatta yaşadıkları problemlere basit şekilde tek bir cihazla çözüm üretmeyi amaçlayan projenin sonucu bir akıllı baston. Bu cihaz ile kullanıcılara renk, cisim gibi bilgiler verilebilmekte. Cihazın akıllı telefon bağlantısı sayesinde, kaybolması durumunda sesli alarm ile cihazın yeri saptanabiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.