btbilgi

Eğer profesyonel bir koşucu değilseniz veya devamlı birlikte koşabildiğiniz bir arkadaşınız yoksa, egzersizleriniz biraz yavan kalıyor olabilir. Özellikle spor yaparken rekabet sevenler için şimdi ileri teknoloji ürünü bir cihaz var. Pazara bu sene sunulacak Ghost Pacer isimli artırılmış gerçeklik (AR) gözlüğü sayesinde, istediğiniz her yerde sadece sizin görebileceğiniz sanal bir avatarla yarışmanız mümkün olabilecek.

Koşucular için sanal da olsa bir partnerle birlikte spor yapmak, kişisel gelişim ve eğlence açısından daha verimli olabilir. Ghost Pacer da bu sanal partneri sağlayan teknolojiye sahip. Dijital imajları gerçek dünyanın üzerine bindiren artırılmış gerçeklik ürünlerini giderek daha fazla görüyoruz. AR teknolojisi ev dekorasyonundan oyun sektörüne kadar bir çok alanda kendine yer bulmakta. Anlaşılan spor da bu alanların en yenisi olacak.

Ghost Pacer gözlüğü takılıyken, kullanıcının görüş alanına dijital bir avatar yansıtıyor. Bu avatar sayesinde tek başınıza koşmuyorsunuz. Cihazın çeşitli uygulamaları bulunmakta. Mesela sanal koşucunun belli bir tempoda koşmasını sağlayabilir veya kendinizin önceki bir koşu turunu kaydedip sanal şekilde tekrarlamasını sağlayabilirsiniz. Hatta bir arkadaşınızın geçmiş bir koşu performansı bile kopyalanıp uygulanabilir. İşin güzel tarafı bu sistem size gerçekçi bir sanal koşu performası veriyor. Yani sanal koşu partnerinizi yakalayabilir, geçebilir veya tempo düşürürseniz geçilebilirsiniz de.

Gözlüğün sistemi koşucular ve bisikletçiler için özelleşmiş bir sosyal medya ağı olan Strava ile senkronize de çalışıyor. Strava üyeleri başka kullanıcıların koşularını, avatarın tekrarlayabileceği rotalar şeklinde indirip kendileri de kullanabilecekler.

Cihaz özellikle koşucuların ihtiyaçlarına uygun şekilde hafif olacak biçimde tasarlanmış. Ağırlığı sadece 90 gram ve görüntü olarak normal bir güneş gözlüğünden biraz daha büyük gibi duruyor. Gözlüğün ekranı 1.280 x 720 piksellik çözünürlüğe ve 30 derecelik görüş alanına sahip. Dahili bataryası altı saate kadar kesintisiz çalışma sağlayıp, USB-C portu üzerinden bir saate tam şarj olabiliyor. Bazı akıllı saat modellerine bağlanabilen bir Pro sürümünün de piyasaya çıkacağı bilgisi verilmiş.

Egzersizde rekabet için sanal partner: Ghost Pacer AR

Ghost Pacer AR gözlüğü şu anda seri üretime başlamak için fonlama platformu Kickstarter üzerinden bir kampanya ile önsipariş toplamakta. Kampanya 25 bin dolarlık ana hedefini çoktan aşmış, yani üretime geçileceği garantilenmiş diye düşünülebilir. Kampanya boyunca normal model 199 dolara ve Pro modeli de 219 dolara önsipariş edilebiliyor. Teslimatların ise 2021’in Temmuz ayında başlaması planlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.