btbilgi

Google popüler işletim sistemi Android için bir dizi yeni özelliği hizmete açmış durumda. Bunlar arasında 29 ülkede 800 milyon kullanıcıya sunulan Emergency Location Service (ELS), yani acil durum lokasyon saptama servisi; otomobil entegrasyonu sistemi Android Auto için gelişmiş özellikler; Android 6.0 ve üzeri için Saat uygulaması altına konulan yeni uyku yardımcısı Bedtime modu ve engelliler için geliştirilmiş makine görüşü çözümü Lookout’a bazı yeni beceriler var. Ama içlerinde en ilginç olanı, telefonları birer deprem tespit cihazına çeviren ‘Earthquake Alerts System’ olsa gerek.

Google’ın dünya çapındaki yeni deprem tespit sistemi Earthquake Alerts System (EAS), göreve öncelikle Kaliforniya eyaleti ile başlıyor. Her ne kadar ilk bakışta bu sistem basit bir deprem uyarı uygulaması gibi görünebilir. Fakat Google işin bu kadar basit olmadığını söylüyor. Çünkü firmanın iddiası, EAS’ın aslında ‘dünyanın en büyük deprem algılama ağı’ olarak tasarlanmış olması. Çünkü bu sistem ile tüm Android telefonları basit birer sismograf aletine çevirmek mümkün olabilir.

Verilen bilgiye göre, firma bunu akıllı telefonların içindeki ivmeölçerler ile gerçekleştirecek. Teknoloji geliştikçe telefonların içindeki ivmeölçer sensörler de gelişiyor. Google bu sensörlerin artık bir depremden sonra gelen ilk dalgalar olan P dalgalarını ölçecek kadar hassas olduğunu savunmakta. Telefon bu sensörden gelen verileri gerçek zamanlı şekilde analiz edecek ve bir deprem tespit ettiğini düşündüğünde bu bilgiyi merkezi bir sunucuya gönderecek. Merkezde toplanan tüm veriler de bunun gerçek bir deprem olup olmadığını saptamaya yarayacak.

Google ilk aşamada toplanan verileri sınırlı biçimde değerlendireceğini söylüyor. Mesela kullanıcılar ‘deprem’ veya onunla alakalı bir anahtar kelime aradığında uygun içerikleri göstermek için kullanmak gibi. Fakat akıllı telefon bazlı bu yöntem geliştikçe uyarıların artması ve hatta en sonunda bunun bir erken uyarı sistemine dönüşmesi söz konusu.

Google bu projeyi desteklemek için ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS) ve Kaliforniya Valisi Acil Hizmetler Ofisi (Cal OES) ile birlikte çalışmakta. Firma Kaliforniya eyaletinin dört bir yanındaki 700’den fazla sismograf cihazından gelen verileri anında analiz eden ShakeAlert ağından da faydalanmakta. Bu ağdan gelen bilgiler de kullanıcılara anında deprem uyarıları sağlamak için işe yarayacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.