btbilgi

Sosyal medya çağında yaşayan insanlar günlük aktivitelerini, yedikleri lezzetli yemekleri, başarılarını ve özel anlarını paylaşmayı seviyorlar. Genellikle aile üyeleri ve arkadaşlar ile paylaşılan tüm kişisel bilgiler, bazen de takipçiler ve tamamen yabancılar tarafından görülebilir hale geliyor. Yalnız bir sorun var, o da sosyal medya ebeveynlerinin çocuklarının da tüm kişisel hayatını benzer amaçlarla paylaşıyor olmaları. Bunu yaparak onları aslında tehlikeye sokabileceklerinin farkında değiller. Şimdi bu türden anne ve babalar için bir terim var: Sharenting.

Birleşik Krallık’da ‘Children Commissioner of England’ adı verilen bir kurum bulunmakta. Bu kurum Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nden, 1998 İnsan Hakları Yasası’ndan ve benzer başka insan hakları mevzuatlarından yola çıkarak çocuk haklarını korumak için kurulmuş. Kurumun bir raporuna bakılırsa, ebeveynler çocukları 13 yaşına gelene kadar sosyal medyada onlara ait ortalama 1.300 fotoğraf ve video paylaşmaktalar.

Sosyal medya paylaşımlarını seven bu anne babalar, çocuklarının fotoğraflarını çok erken yaştan itibaren, bazen daha doğmadan ultrason görüntüsü olarak bile paylaşabiliyorlar. Çocukların daha dünyaya gelmeden dijital olarak var olmaya başladıklarına dikkat çekilmiş. Ebeveynler bu noktadan sonra ilk diş çıkarma, ilk adım atma, tuvalet eğitimi gibi yaşantıları paylaşmaya devam etmekteler. Daha da ötesine geçildiğinde, bazı ailelerin çocuklarının gençlik dönemlerine kadar tüm başarılarını ve günlük yaşam ayrıntılarını paylaştığı görülebiliyor. İşte Sharenting terimi bu türden ebeveynler için üretilmiş.

Kurumun raporuna dikkat çeken siber güvenlik firması ESET, çocuklar büyüdükçe paylaşılan fotoğraflar ve detayların farkında olunmayan ciddi sonuçları olabileceini hatırlatmış. İnternet üzerinde paylaşılan her blginin, her fotonun ve videonun aranabileceği, herkes tarafından paylaşılabileceği ve asla silinmeyeceği unutuluyor. Çocuklar ve gençlerle ilgili tüm bu bilgilerin kötü niyetli kişilerin ellerine geçmesi de mümkün.

Sosyal medya paylaşımlarının hedef kitlesi, içeriklerin nerede ve kimlerle paylaşılmasının seçildiğine bağlı. Fakat internet kullanıcıları çoğu zaman gerekli güvenlik önlemlerini yerine getirmeyip, profillerinin herkese açık hale gelmesine sebep veriyorlar. Bu da tesadüfen profile denk gelen herkesin paylaşılanları görebilmesi demek. Profil gizli tutulursa, sadece aile üyeleri, arkadaşlar ya da profili takip etmesine izin verilen kişilerin görebileceği verilen önemli bilgiler arasında.

ESET paylaşım seven ebeveynlerin aşağıdaki noktalara dikkat etmelerini tavsiye ediyor:

  • Çocuğun kim olduğunun anlaşılmasına yardımcı olabilecek kişisel detaylar ya da bilgiler içerebilecek herhangi bir şey paylaşmayın: Adı ve soyadı, adres, doğum tarihi.
  • Coğrafi olarak etiketlenmemesi için fotoğraf çekerken konum takibini kapatın.
  • Fotoğrafları sosyal medyada paylaşmadan önce gizlilik filtrelerine ve paylaşımın hedef kitlesine göz atın.
  • Fotoğrafları ve bilgileri gerçekten tanıdığınız ve güvendiğiniz insanlarla paylaşın ve onlardan tekrar paylaşmamalarını isteyin.
  • Herhangi bir şey paylaşmadan önce bir an durun ve paylaşmayı planladığınız şeyin, çocuğunuzun geleceğine nasıl yansıyacağını düşünün.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.