btbilgi

Günümüzün tarımında kimyasal bazlı ilaçların kullanımı yaygın durumda. Ne yazık ki zararlı otları yoketmek için kullanılan bu kimyasallar aynı zamanda ürünlere ve faydalı böcek ekosistemine de zarar vermekte. Ayrıca meyve-sebzecilik süreçlerinde çözdükleri kadar çok sorun yaratmaktalar. Peki bunların yerine ne koyabiliriz? Giderek gelişen teknoloji, zehirli pestisitlerin yerine çiftçi robot çözümleri sağlayabilir gibi görünüyor.

Clint Brauer isimli mühendis’in ABD’nin Kansas eyaletindeki Cheney şehrinin dışındaki bir çiftliği var. Çiftliğinde hayvanlar, meyveler, sebzeler ve bir dizi otonom çiftçi robot da var. Tam olarak 10 tane olan bu robotların hepsinin kendi isimleri ve görevleri bulunmakta. Bir çiftçi çocuğu olan Brauer, Greenfield Robotics‘in kurucularından biri. Teknoloji sektöründeki deneyimlerini tarıma aktarabilmek için ailesinin çiftliğine geri dönmüş.

Brauer’in amacı kimyasalları yiyeceklerden sonsuza dek çıkartmak. Bu yolda öğrendiği en önemli ders, tarımsal kimyasalların ağır kullanımının tarımcılığı hiç bir şekilde daha verimli hale getirmediği. Bunun üzerine, toprağın üretkenliğini artırmak ve sera gazlarını engellemek için doğanın gücünden yararlanan yepyeni bir tarım sistemi geliştirmeye adamış kendini. Robotlar bu sistemin sadece bir parçası.

Her biri yaklaşık 60 kilogram ağırlığındaki Tom, Dick, Harry ve Wilma’nın görevleri belli. Tom tarlada gezinerek haritalama yapıyor. Ardından verileri alan Wilma yabani ot yok edici Dick’i işe başlatıyor. Dick ise ekinler arasında çıkan yabani otları saptayıp elektrikle yok ediyor. Böylece ilaçlara gerek kalmadan, faydalı böcekleri de öldürmeden yabani otlardan kurtuluyorsunuz. Brauer bir çiftçinin zamanımın neredeyse yarısının ve masraflarının büyük bir kısmının yabani ot kontrolüne gittiğini aktarmakta.

Robotları inşa eden İngiliz kökenli Small Robot Company firması, çiftçi robot çözümünün pulluk çeken traktörler gibi mekanik çözümlerden daha iyi performans verdiğini söylüyor. Bu çözümler toprağının hassas mikrobiyal ömrünü azaltmakta, ürünlere de hasar verebilmekte ve verimi düşürmekte. Ayrıca traktör gibi ağır araçların bu amaçla kullanımı, petrol bazlı oldukları için havaya ve dolayısı ile çevreye de zarar vermekte.

Her ne kadar robotlar otonom çalışsa da, tabi ki tarlalarda tahmin edilmeyen şeylerle karşılaşıyorlar. Bu ister bir kürek veya bir köstebek yuvası olun, robotlar bunu saptayıp çalışmayı durduruyor. Çiftçiye bir mesaj ile haber veriliyor ve sorun çözülünce de operasyon devam ediyor. Anlaşılan robotlara tamamen bel bağlayacağımız zaman henüz gelmemiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.