btbilgi

Katlanan akıllı telefonlar yavaş yavaş gelişmekte. Giderek daha fazla model ve buna bağlı oalrak talep görmeye başlıyoruz. Benzer bir yaklaşım şimdi de elektronik kitap okuyucu cihazlarında görülmeye başladı. Her ne kadar e-kitap okuyucular birkaç yıl öncesindeki kadar popüler olmasa da, mobil durumdayken kitap okumayı sevenler için hala akıllı telefonlardan veya tabletlerden daha verimli cihazlar olarak ilgi görüyorlar. Bu dalgadan faydalanmak isteyen The E Ink Corporation, katlanır bir e-kitap okuyucusu geliştirmiş.

The E Ink Corporation, e-kitap okuyucu cihazların çoğunda kullanılan dijital kağıt teknolojisinin arkasındaki marka. Firmanın Ar-Ge laboratuvarının bir süredir katlanabilir e-mürekkep ekranlar üzerine uğraştığı bilgisi verilmiş. Firmanın en son cihazı da bu teknolojinin kullanılabilir haldeki bir örneği şeklinde. GoodEReader sitesine göre aşağıdaki videoda görülen prototip cihazın ilk sürümü 2020’nin Haziran ayında gösterilmiş. Bu ilk prototipte buton yokmuş, katlanmayı sağlayan menteşe iyi çalışmıyormuş ve bir dahili ışığı da yokmuş.

Yeni tanıtılan cihaz ise öncekine göre daha sağlam bir menteşe ve sağ tarafta beş düğme eklenmiş bir versiyon. İşin güzel tarafı, bu cihazda entegre Wacom teknolojisi de bulunmakta. Böylece 10.3 inçlik ekran üzerinde not tutulabilir, hatırlatmalar eklenebilir, paragraflar veya cümleler işaretlenebilir ve PDF dosyaları düzenlenebilir hale geliyor. Aydınlatma için ekranın üst kısmına yerleştirilmiş iki ışık çubuğu sayesinde tüm okuma, yazma ve düzenleme işlemleri hem gündüz hem de gece yapılabilecek.

Aynı katlanan akıllı telefonlarda olduğu gibi, katlanabilir bir e-kitap okuyucu cihaz daha fazla ekran alanını boyutu çok değiştirmeden sunmakta. Cihazın kapalı halinde bir kitap veya not defteri gibi görünmesi de ilginçliğini artıran bir unsur. Her ne kadar eski moda kalem ve kağıdı geride bırakmak için yeterince çekici olmasa da, özellikle not tutma, paylaşma ve PDF düzenleme gibi özelllikler birçok kişinin işine çok yaracaktır.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.