btbilgi

Yakın geleceğin otonom otomobillerinin hepsi ağ bağlantılı olacaklar. Bu akıllı araçlar devamlı veri üretecek ve bunları bir merkezle paylaşacaklar. Bunun daha dar kapsamlı bir versiyonu şu anda ağ bağlantılı araba modelleri için de geçerli. Otomobillerin ürettikleri veriler daha şimdiden güvenlik açığı risklerini beraberinde getirmekte.

Otonom araçların saat başı ürettecekleri verinin boyutlarının 25 GB’ye kadar dayanacağı, günlük ise ortalama 4 TB’lik veriye ulaşacakları tahmin edilmekte. McKinsey danışmanlık firmasının öngörülerine bakılırsa, bu araçlardan elde edilen veriler 2030 yılına kadar 750 milyar dolara varabilecek bir pazar oluşturma potansiyeline sahip.

Akıllı araçlar otomobil altyapısı, konum, iletişim ve eğlence sistemleri verilerini toplamakla kalmayacaklar. Buna ek olarak kullanıcıların biyometrik ve sağlık verileri ile sürüş davranışı hakkındaki bilgiler de toplanıp aktarılıyor olacak. Nesnelerin İnterneti (IoT) tabanlı araçlardaki verilerin doğrudan veya dolaylı olarak birbirine bağlı ve etkileşim içerisinde olmasının kişisel verileri tehlikeye sokması yönünde endişeler mevcut. Uzmanlar araçların ağ oluşturma yeteneklerinin büyümesi, kendi trafik altyapılarının oluşması ve üçüncü taraf hizmetlerle kurduğu bağlantılar sebebiyle verilerin serbest dolaşıma korumasız bir şekilde girmesi ihtimaline dikkat çekiyor.

Konuyu ele alan Siberasist firması, ağ bağlantılı araba türlerinin veri koruma güvenlikleri konusunda oluşabilecek sorunları şu şekilde özetlemiş:

Veri izinlerinde şeffaflık

Araçların topladığı veriler otomobil üreticileri, sigortacılar, emniyet birimleri ve başka üçüncü taraf hizmet şirketlerine açık olabilir. Verilerin işlenmesi için izinlerin alınması ve işlemler adına sürücüye bilgi verme noktalarında daha şimdiden eksikler var.

Aşırı veri toplama

Araçların sensörleri, sağlanan hizmetlerin gereksinimlerinin ötesinde miktarlarda veri toplamakta. Şirketler ise bunu göz ardı ederek kişisel verilerin minimize edilme ilkesini hiçe sayabilmekte.

Zayıf veri saklama politikaları

Otomobiller tarafından oluşturulan kişisel verilerin beyan edilen amaçları dışında, gerekenden daha uzun süre saklanmaması gerekli. Fakat halen bu verilerin nerede, nasıl saklandığı ve kimin sorumluluğunda olduğu genellikle belirsiz.

Sınırlı kullanıcı kontrolü

Bu araçların sahipliğinde, kullanıcıların kişisel verileri üzerinde kontrol sahibi olmaları için yeterli işlevsellik veya seçenek yok. Araçtaki iletişim kişi farkında olmadan otomatik olarak ve varsayılan olarak tetiklenebilir denilmekte. Sayısız miktarda veri akışı de, veri sahiplerinin kişisel verilerini kontrol etmesini zorlaştırıyor.

Hassas verilerin işlenmesi

Araçlar üzerinden toplanan sürüş rutini ve ilgi alanları verileri sadece kimliklerinin belirlenmesine yaramıyor. Aynı zamanda dini ve siyasi dernekler, cinsel yönelim ve ilişkiler gibi hassas bilgilerin oluşturulmasına da sebep olabilir. Bu da kullanıcıdan habersiz şekilde profilleme denilen işlemlerin yapılması ile sonuçlanabilir.

Veri sızıntısı ihtimali

Ağ bağlantılı araba ve araçların altyapıları, şu anda tüm ağ bağlantılı teknolojik cihazlarda olduğu gibi güvenlik açıkları potansiyeli barındırmakta. Toplanan ve aktarılan verilerin siber suçluların eline geçmesi mümkün olacaktır.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.