btbilgi

Üç boyutlu (3D) yazıcılar sayesinde üretim süreçleri yeniden yapılandırılıyor. Günümüzde çikolatalı tatlılardan modüler evlere kadar birçok şey bu yazıcılar ile kolayca üretilebilmekte. Büyük sektörler ise daha yavaş olmakla beraber 3D yazıcıları benimsemeye başladılar. Otomotiv endüstrisi 3D baskı yöntemlerini benimseyen ilk büyük çaplı sektörlerden biri. Otomotiv firmaları araç geliştirme ve üretim aşamalarında zamandan tasarruf etmek ve esneklik kazanmak için bu teknolojileri kullanmakta. Sektörel örneklerden biri de SEAT markası.

SEAT Prototip Merkezi’nde bulunan üç boyutlu baskı laboratuvarının sloganı “Siz hayal edebiliyorsanız, biz yapabiliriz” şeklnde belirlenmiş. Laboratuvarda 9 özel yazıcı var. Bunların biri HP Jet Fusion yazıcı, biri SLS yazıcı, altı adet FFF ve bir Polyjet (UV ışını) yazıcı ile fabrikada ihtiyaç olabilecek her türlü parçayı sıfırdan üretmek mümkün. Teknolojinin avantajlarından en önemlisi olarak, sonsuz sayıda geometriyi uygulayabilmek ve fabrikanın her bölümü için yüksek hassasiyetli tasarımların gerçeğe dönüştürülebilmesi gösterilmekte.

Laboratuvardaki 3D yazıcılar ile multijet füzyon, sinterleme, lazer, elyaf füzyon ve UV ışınıyla işleme gibi çeşitli tekniklerde üretim yapılabilir. Bastırılacak şeyin ne olduğuna bağlı olarak, her bir yazıcı üreteceği parçaları belirli bir malzeme kullanarak üretmekte. Tasarlanan parça bire bir şekilde ve talep edilen ağırlıkta elde edilebilmekte. 0,8 mikronluk katmanlardan oluşturulan parçalar gerekirse 100 dereceye varan sıcaklıklara dayanabiliyorlar. Laboratuvarda her gün kesintisiz 24 saat operasyon gerçekleştirilmekte ve günlük ortalama 50 parça üretimi söz konusu.

SEAT 3D baskı teknolojisini parçaların üretim hızı için de tercih etmiş. Normal üretimde bir otomobil parçasını tamamlamak için önce haftalar sürecek bir kalıp aşamasından geçilmesi gerekli. Bu kalıpla üretilen parça benzersiz oluyor ve final üründe değişiklik yapamıyorsunuz. Değişiklik için yeniden kalıp sürecine girmek gerekli. Halbuki 3D baskı ile kalıp ortadan kalkıyor ve parça direkman üretilebiliyor. Teknisyenler tasarımın bulunduğu dijital dosyayı tıpkı bir belge gibi yazıcıya göndermekte ve istenen parça 15 saat içinde hazır hale gelmekte.

Parçalar ilk olarak prototipleme amacıyla değerlendirilmekte. Bir parça araçta test edilip, istendiği şekilde kolayca düzeltilebiliyor. Aynı hafta içinde birkaç versiyon üretilip farklı şekiller ve yöntemler de denenebilir. Laboratuvarda basılan parçaların yüzde 80’inin geliştirme amaçlı prototiplerden oluştuğu rapor edilmiş. Basılan parçaların tür veya kategori sınırı yok. Laboratuvada montaj hattı için özel aletlerden mutfak eşyalarına, otomobil fuarı teşhir araçları için özel logolardan kapı kollarına kadar pek çok ürün hazırlanabildiği aktarılmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.