btbilgi

Europol’ün ‘No More Ransom’ isimli inisiyatifi 2016 yılında kuruldu. Dört kurucu üye ile işe başlayan inisiyatifin amacı, fidye yazılımı saldırılarına karşı kullanıcılara ücretsiz şifre çözme araçları sağlamak. Ama platformda sadece yazılımlar yok. Kurumlara fidye saldırılarından önce, sırasında ve sonrasında yapılması gerekenler ile ilgili tavsiyeler de bulunuyor.

Verilen bilgiye göre, No More Ransom’ın girişimleri sayesinde ilk dört yılda dört milyondan fazla fidye kurbanı saldırılardan zarar almadan veya minimum hasarla kurtulabildi. Europol’un tahminlerine göre platformdan edindikleri bilgi ve araçlar sayesinde, kurbanlar siber suçlulara 632 milyon doların fidye olarak ödenmesini engelleyebildiler. No More Ransom platformu 36 dilde ücretsiz servis vermekte (ne yazık ki bunlar arasında Türkçe yok). Dünya çapında 188 ülkeden ziyaretçinin geldiği web sitesine en fazla ziyaretçi Güney Kore, ABD, Brezilya, Rusya ve Hindistan’dan başvurmuş.

Platformda 140’tan fazla fidye yazılımı ailesi için kullanılabilacek ücretsiz şifre çözme araçlarına ulaşılabiliyor. Bunların toplamda 4,2 milyondan fazla sefer indirilmiş olduğu bilgisi verilmekte. İnisiyatif dört yıl boyunca büyümeye devam etmiş. Şu anda siber güvenlik, kanun uygulayıcı kurumlar, finansal hizmetler ve daha pek çok alandan 163 iş ortağı olduğu raporlanıyor.

Projeye en çok katkıda bulunanlar arasında 45 fidye yazılımı ailesi için 54 şifre çözme aracı sağlayan Emsisoft var. Onu 32 fidye yazılımı ailesi için 5 araç sağlayan kurucu üye Kaspersky takip ediyor. En aktif üçüncü üye ise 27 fidye yazılımı ailesi için 2 şifre çözme aracı sağlayan Trend Micro. No More Ransom’a birden fazla araç sağlayan diğer siber güvenlik firmaları arasında Avast, Bitdefender, Check Point, ESET ve kurucu üye McAfee de bulunmakta.

Tüm bu çabalara ve gözle görülür başarılara rağmen, Europol saldırılardan korunmanın en iyi yolunun önceden önlem almak olduğunu da ısrarla hatırlatmış. Fidye yazılımları devamlı gelişen ve teknolojik olarak değişen metodların kullanıldığı bir siber saldırı konusu. Bu sebeple bazı saldırı türlerinin henüz keşfedilmemiş bile olabileceği, dolayısı ile de her fidye saldırısı tehditine uygun bir kurtarma aracı bulunmayabileceği aktarılıyor.

Europol’ün fidye saldırılarına karşı tavsiyeleri şu şekilde özetlenmiş:

  • Önemli dosyaların çevrimdışı yedeklenmesi,
  • Programların şüpheli kaynaklardan indirilmemesi,
  • E-posta tabanlı saldırılara kurban gitmemek için bilinmeyen kişilernden gelen ekleri ve dosyaların açılmaması,
  • Güncel anti-virüs yazılımlarının kullanılması,
  • Ve belki de en önemlisi: Asla fidye öndememesi.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.