btbilgi

COVID-19 testleri hakkında çok şey konuşuldu ve yazıldı. Hızları, doğrulukları ve kullanılan teknikler yılın başından beri çok tartışıldı. Teknolojinin gelişmesi sayesinde son aylarda büyük ilerlemeler kaydedildiğini gördük. Çeşitli firmalarla araştırma kurumları yenilikçi COVID-19 tanı yazılımları ile test cihazları ürettiler. Bunların sonuncusu, DnaNudge adlı küçük bir İngiliz DNA test şirketinin geliştirdiği, hastalığı sadece 90 dakikada algılayabilen tost makinesi boyutunda bir makine.

Bloomberg’in verdiği bilgiye bakılırsa, bu cihaz aslında genetik yapılarına göre kullancıların diyetlerini optimize etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış. DnaNudge’un kurucusu, Imperial College London’da profesör olan Christofer Toumazou salgının yükselmesi üzerine cihazı farklı bir biçimde kullanmayı hayat etmiş. Toumazou hayalinin tüketicilere hastalığın teşhisi için hızlı ve basitleştirilmiş bir test imkanı vermek olduğunu söylüyor.

Cihazın teste başlayabilmesi için tek ihtiyacı olan şey, üzerinde kişiden örnek bulunan bir burun çubuğu veya biraz tükürük örneği. Cihaz kendisine temin edilen numunenin uygun olup olmadığını veya testin tekrar yapılması gerekip gerekmediğini kullanıcıya bildirebiliyor. Bu çözüm sadece Koronavirüs için değil, grip veya Respiratuvar Sinsitiyal Virüs (RSV) adı verilen yaygın virüs enfeksiyonu gibi başka hastalıkların tespitinde de kullanılabilir denilmekte.

Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Kurumu (NHS) firmayla şimdiden 211 milyon dolarlık bir sözleşme yapmış bile. Kurum Koronavirüs hastalarını test etmeye başlamak için DnaNudge’dan 5 bin adet cihaz ve kullandığı kartuşları sipariş etmiş durumda. Her ne kadar verilen bilgiler arasında makinenin hastalık tespitindeki doğruluk oranları olmasa bile, DnaNudge cihazın en azından potansiyel COVID-19 hastalarının sınıflandırılmasında yardımcı olabileceğine emin olduklarını aktarıyor. Hastanelerin bu cihaz ile gelen hastalara 90 dakikada hızlı bir ön test yapıp, onları acile yatırıp yatırmama yönünde karar verebilmeleri mümkün olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.