btbilgi

Parkinson hastalığı, motor fonksiyonları etkileyen semptomları olan ve yavaş ilerleyen nörodejeneratif bir rahatsızlık. Bu hastalık beyinde dopamin adı verilen maddeyi üreten hücrelerin bozulması sonucu ortaya çıkmakta. Dopamin beyin hücrelerinin birbirleriyle haberleşmesini sağlıyor, ayrıca insanlarda hareket kontrolünden ve akıcılığından sorumlu. Parkinson’un ardındaki biyolojik sebepler tam olarak çözülmüş değil. O yüzden kalıcı şekilde tedavi edilemiyor, ama dünya çapında biliminsanları ve doktorlar çözümü için uğraşmakta.

Parkinson hastalığının ilerlemesindeki safhaların kesin biçimde saptanabilmesi için yapılan çalışmalardan biri, IBM Research ve Michael J. Fox Vakfı’nın (MJFF) iş birliği ile gerçekleşmekte. İkili Parkinson’un süreçlerini daha iyi anlayabilmek için bir makine öğrenme modeli geliştirmişler. IBM’in verdiği bilgiye göre bu hastalığın bir kişideki ilerlemesini saptamak basit veya tanımlanması kolay bir şey değil. Hastalığın semptomlarının hastadan hastaya geniş bir yelpazede fark ettiği aktarılmakta. Bu sebeple de doktorlar bir bireyin hastalığın hangi aşamasında olduğunu kesin olarak değerlendirmekte zorlanıyorlar.

Geliştirilen makine öğrenme modeli ise çeşitli algoritmalar kullanarak, Parkinson hastalığının ipuçlarını engelleyebilecek faktörlerin ötesini görmeyi amaçlamakta. Hastalığın belirtileri arasında titreme, motor fonksiyonlarda zayıflık, katılık, hareketlerde yavaşlama ve ayakta duruş bozukluğu sayılabiliyor. Bazı ilaçlar bu belirtileri maskelemekte ve anlaşılmasını zorlaştırmakta.

IBM ve Michael J. Fox Vakfı, Parkinson hastalığını çözecek
Kaynak: IBM Research

Hastaların ilaçlara verdiği tepkiler de tutarlı değil. Bir hastanın titreme semptomları ilaca çok duyarlı olup, hastalığı eşit derecede olan bir başka kişide ilaçlar daha az rahatlama veriyor olabiliyor. Bu tür zorlukları aşmak için makine öğrenme modelinin, hastalığın teşhis sürecine özelleştirme eklemesi beklenmekte. Hastaların belirtileri, ilaçları ve tıbbi durumları gibi veriler analiz edilecek. Böylece hastaları gruplamak ve hastalığın ilerleyişini daha iyi tahmin etmek mümkün olacak.

‘Nature’ jurnalinde bir bilimsel makale olarak da yayımlanan araştırmanın sonuçlarını ele alan IBM; bu modellemenin sadece Parkinson için değil, diyabet, Alzheimer ve amyotrofik lateral skleroz (ALS) gibi başka kronik hastalıkların çözümünde de kullanılabileceğine inandıklarını ifade ediyor. Bu noktada kendisi de hastalıktan muzdarip olan ünlü aktör Michael J. Fox’un kurduğu vakfın elindeki tıbbi veriler çok büyük bir değer taşımakta. Çalışmanın sonraki aşamasında, araştırmacılar MJFF tarafından toplanan hasta bilgilerini kullanarak modelin ileri seviye eğitimini tamamlamayı planlamış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.