btbilgi

Her gün kullandığımız otomobiller, yazılımlar ve elektronikteki gelişmeler sonucu her sene değişiyorlar. İtiş sistemleri elektrikli çözümlere yönelirken, araçların giderek daha yazılım yoğunluklu hale gelmesi şaşırtıcı değil. Otomotiv elektronik sistemleri pazarının 2030 yılına kadar her yıl yaklaşık yüzde 15 büyümesi öngörülmekte. Bosch firması bu geleceğe hazırlanmak için ‘Mobilite Bilişim Çözümleri’ (Cross-Domain Computing Solutions) adını verdiği iş birimini kuruyor.

On yıl önce bir otomobilde yaklaşık 10 milyon satır yazılım kodu bulunduğu bilgisi verilmiş. Buna karşın yakın gelecekte sokaklarda görmeye başlayacağımız otonom araçların yazılımları ise 300 ila 500 milyon satır kod barındırıyor olacaklar. Bir milyon satır yazılım kodu yaklaşık 18 bin fiziksel basılı sayfaya denk geliyor. Modern araçların bu şekilde dijitalleştirilmesine yönelik ana teknik dayanak ise, kompakt ve güçlü araç bilgisayarları. Tüm bu hızlı gelişme süreci otomotiv mühendisliğinin karmaşıklığında gözle görülür oranda bir artış oluşturmakta.

İşte Bosch’un yeni Mobilite Bilişim Çözümleri biriminin hedefi, alanlar arası (cross-domain) yazılım ve elektronik çözümleri aracılığıyla bu karmaşıklığı azaltmak. Bir başka hedef olarak da, yeni araç işlevlerinin çok daha verimli biçimde aktif edilmesi belirlenmiş. Birimin ana görevi, elektronik sistemlerin karmaşıklığının kontrol edilebilir hale getirilmesi ve mümkün olabildiğince güvenilir olması.

Bu amaca yönelilk olarak 2021 yılının başından itibaren tüm Araç Multimedya Sistemleri bölümü ve yazılım yoğunluklu, elektronik sistemler geliştiren Güç Aktarma Çözümleri, Şasi Sistemleri Kontrolü ve Otomotiv Elektroniği bölümlerinin ilgili birimleri yeni iş biriminde bir araya gelecek. Mevcut ve yeni müşterilerin elektronik sistemleri ve gerekli yazılımları, 20’nin üzerinde ülkede 40’tan fazla lokasyonda çalışan toplamda 17 bin yazılım, elektrik ve elektronik mühendisinin görev yapacağı bu dev bölümden alması planlanmış.

Mobilite Bilişim Çözümleri birimi, firmanın tüm otomotiv yazılım mühendisliği kaynaklarını bir araya getirmek için tasarlanmış. Gelecekte hem araç bilgisayarlarının ve kontrol ünitelerinin dayanacağı yazılımları, hem de park destek ve şeritte kalma destek sistemlerinden müzik yayınına kadar araç işlevlerine yönelik yazılımları bu yeni birim geliştirecek. Böylece kullanıcılara yazılım güncellemeleriyle sunulan yeni işlevler çok daha hızlı bir şekilde kullanıma girmesi söz konusu. Otomobil üreticileri de kendi müşterilerine entegre bir sürüş deneyimi sunabilecekler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.