btbilgi

Video konferans platformları ile iş görüşmesi yapmak yeni keşfedilmiş bir şey değil. Özellikle farklı şehirlerden iş başvurusu yapan çalışan adayları için kullanılan bu yöntem, COVID-19 salgını döneminde daha popüler hale geldi. Tüm dünya çapında video konferanslar, toplantılar ve iş görüşmeleri artık yeni normalin bir parçası durumunda. Yapı-inşaat sektörüne özel kariyer platformu Workindo, online platformlarda birebir yapılan video iş görüşmelerinin başarılı gitmesi için aşağıdaki tavsiyeleri aktarıyor:

Ortam

İş görüşmelerinin heyecanlı geçtiği bilinen bir şey, o yüzden aday kendisini her anlamda rahat hissetmeli. Bulunulan ortamın adayı rahat ettirecek bir yer olmasına dikkat edilmeli. Her iki tarafın da birbirinin sesini rahatça duyabileceği, sessiz ve tek başına kalınabilecek bir mekan verimli bir görüşme gerçekleştirmeyi sağlayabilir.

İnternet bağlantısı

Online iş görüşmesi sırasında kesintisiz bir internet bağlantısı sağlanması önerilmiş. Görüşme esnasında kopan internet, hem işe başvuru yapanın hem de görüşmeyi yapanın dikkatinin dağılmasına yol açabilir. Bu da iki tarafı strese sokabilmekte. Tarafların kendisini kesintisiz ve sorunsuz ifade edebilmesi için online bir görüşme yapmadan önce internet bağlantısını garantiye almanın yolu aranmalı. Hatta her ihtimale karşı bir bir yedek bağlantı (mesela evdeki sabit internete ek olarak mobil internet bağlantısı gibi) hazır tutulmalı.

Arka plan ve kamera açısı

Görüşme esnasında arka planlar çok önemli hale geldi. Görüşme yapan kişilerin tamamen birbirine odaklanabilmesi ve görüntü kirliliği oluşmaması için arkadaki nesnelere dikkat edilmeli. Gerekirse video konferans yazılımlarının sunduğu sanal arka plan özellikleri değerlendirilebilir. Ayrıca görüşme öncesinde video kameranın yerinin ayarlanması ve omuz seviyesinde planda bir kamera açısının tercih edilmesi öneriliyor.

Kıyafet

İş görüşmelerinin en önemli konularından birinin, işveren temsilcisine doğru ilk izlenim vermek olduğu iyi bilinir. Aynı fiziksel görüşmelerde olduğu gibi, online görüşmelerde de sunuma dikkat etmenin önemli olduğu hatırlatılmakta. Prezentabl bir görünüme sahip olmak için koyu tonlarda ve ciddi bir kıyafet seçilmeli. Bakımlı görünmek genelde karşıdaki kişiye, görüşmeye ve işe verilen önemin göstergesi olarak algılanıyor.

Davranış

İş görüşmesi sırasında kelimeleri tane tane ve vurgulu bir şekilde kullanmak, adayın kendisini net ifade etmesini sağlayacaktır. Önceden ayna karşısında prova yapmanın faydası olabilir. Konunun tamamen iş olduğunu unutmadan, alakasız konulara ve özel hayata dair gereksiz detaylara girmeden deneyimlerin aktarılması önemli denilmiş. Adayın karşıdakine ne çok samimi, ne de çok soğuk ve sert bir imaj çizmemesi önerilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.