btbilgi

Suyun üzerinde seyahat etmek için teknelerimiz ve gemilerimiz var. Suyun altına inmek için ise denizaltı araçlarımız. Normalde ikisinin birleştirilmesi hem zor hem de pratik değil diye düşünebilirsiniz. İşte böyle düşünmeyen François-Alexandre Bertrand, 10 sene önce Platypus olarak adlandırdığı bir deniz aracını tasarlamaya başlamış. İlk örneği 2019’da satılmış ve şimdi de yeni modeli olan ‘Swordfish’ geliyor.

Bertrand’ın niyeti, yolcuların isterlerse suyun üstünde veya altında seyahat etmelerine fırsat verebilmek. Tasarladığı Swordfish 12,1 metre uzunluğunda hibrit bir araç. Aracın gövdesi iki parçadan oluşuyor, biri dış kabuk ve diğeri de iç kabin. Kabin parçası tamamen su geçirmez özellikte ve hidrolik kollarla suyun altına indirilebiliyor. Böylece kaptan ve en fazla yedi yolcu deniz altının keyfini rahatça çıkarabilecekler.

Swordfish: Suyun hem altında hem üstünde giden araç

Kabin suyun altına indirileceği zaman hava geçirmez şekilde kilitleniyor. Kabine suyun üzerindeki gövde parçasından temiz hava pompalanmakta. Yolcular da böylece hava maskeleri takmak zorunda kalmıyorlar. Kabinin şeffaf pleksiglas kokpiti güneşli günlerde açılabiliyor da.

Swordfish biri tam elektrikli ve diğeri hibrit motorlu olmak üzere iki versiyonda piyasaya sunulacak. Tam elektrikli versiyonda iki adet 500 kW gücünde motor ve 400 W/saat kapasiteli batarya sistemi bulunacak. Bu versiyon 40 knot (yaklaşık 74 km/saat) maksimum hız ve 18 knot (yaklaşık 34 km/saat) seyir hızı verebilecek. Bataryalar tam şarj edildiğinde, 7 knot (yaklaşık 13 km/saat) sabit hızda 212 kilometrelik menzile sahip olacağı aktarılmış.

Swordfish: Suyun hem altında hem üstünde giden araç

Hibrit versiyonda ise her biri 900 beygir güç üreten iki adet dahili V8 benzinli motor ve iki adet 80 kW güçte elektrik motoru var. Bu model doğal olarak elektrikli versiyondan uzun bir menzil ve 50 knotluk (yaklaşık 92 km/s) maksimum hıza sahip. Fakat aracın kabini su altına indirildiğinde sadece elektrik motoru çalışıyor ve bu sayede su altında oluşacak gürültüden kaçınılabiliyor. İki versiyon da Trimaran teknolojisi ile üretilmiş, ters dönmesi imkansız ve güçlü dalgalardan minimum etkilenme iddiaları ile geliyor.

Swordfish ile ilgili henüz fazla ayrıntı bilgi verilmemiş. L2 Concepts firması tarafından planlandığı, firmanın bir yan kuruluşu olan The Factory Unit tarafından üretileceği belli. Sıradışı aracın üretiminin 2021 başında başlayacağı ve Platypus’un aracı gelecek seneki Monako Yat Fuarı’nda dünya prömiyerinin yapılacağı açıklanmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.