btbilgi

COVID-19 salgını sırasında insanlar evlerinden çalışmaya, internetten daha fazla alışveriş yapmaya ve online eğitim almaya başladılar. Bunların hepsi insanların güvenliği ve sağlığı için çabaların bir parçası. Ne yazık ki gözden kaçan bir şey var, evlerdeki internet güvenlik önlemlerinin şirket ofislerindeki kadar iyi olmaması durumu. Şubat ayından bu yana siber saldırıların yüzde 40 artması özellikle bu yönde dikkat çekiyor. Web sitelerinin hem kendilerini hem de ziyaretçilerini tehlikelerden korumak için SSL Sertifikası gibi teknolojilere başvurması giderek daha önemli hale gelmekte.

Secure Socket Layer (SSL), bir web tarayıcısı ile web sunucusu arasında şifreli iletişim sağlayan bir güvenlik teknolojisi. Web sitesine eklenen bir SSL Sertifikası; kullanıcı adları, şifreler, kredi kartı numaraları gibi kişisel verilerin gönderilip alınmasını korumaya yardımcı olan güvenli bir dijital tünel oluşturuyor. İşletmelerin ihtiyacına bağlı olarak farklı güvenlik gereksinimlerini karşılamak için Yönetilebilir SSL Hizmeti, EV SSL Sertifikaları, OV SSL Sertifikaları, DV SSL Sertifikaları, SAN SSL Sertifikaları ve Wildcard SSL Sertifikaları gibi değişik sertifikalar mevcut.

Küresel internet servisleri firması GoDaddy küçük büyük tüm web sitelerinin SSL Sertifikası’na ihtiyaç duyması için en önemli sebepleri şöyle listelemiş:

Güvenli veri aktarımı

Online satış yapmak için web sitesinde ödeme sistemleri kullanılmakta. Ödemeleri güvenli şekilde kabul etmek ve şifreli girişleri korumak için SSL Sertifikası gerekli. Ayrıca web sitelerinde kişilerin e-posta adresleri gibi kişisel bilgilerini paylaştıkları formların ulaştırılması da bir sertifika sayesinde garanti altına alınmakta.

Arama motoru sonuçları

Dünyanın en popüler arama motoru olan Google, 2014’ten beri algoritmasında güvenli web sitelerini öne çıkaracak değişiklikler yapıyor. Bir web sitesinin arama motorlarının sonuçlarında daha üst sıralarda çıkabilmesi için güvenlik sertifikası alması gerekli.

Ziyaretçi güvenini sağlama

Çok tercih edilen Google Chrome web tarayıcısı 2018 yılından beri SSL Sertifikası olmayan web sitelerini ‘Güvenli Değil’ şeklinde işaretlemekte. Sertifikası olan web siteleri ise web tarayıcısının URL adres çubuğunda yeşil bir asma kilit simgesi ile ifade ediliyor. Ziyaretçiler bu yeşil simgeyi gördüklerinde, web sitesinde paylaşacakları hassas verilerin aktarımının da korunduğunu artık biliyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.