btbilgi

Küresel yazılım şirketlerinden Adobe’un 2018 yılında gerçekleştirdiği bir araştırmaya bakılırsa, 2013 yılından beri yapay zeka ile ilgili iş ilanlarının sayısı yüzde 450 oranında artmış durumda. VClerin 2000 yılından beri yapay zekayla ilgili startuplara yaptığı yatırımlar altı kattan fazla artış göstermiş. Geleceğin mesleklerinden biri olarak görülen bu alanda Türk mühendislere ihtiyaç olduğu çok açık. Nitelikli iş gücünü oluşturmak için ülkemizin önemli okullarında çeşitli yapay zeka mühendisliği programları geliştirilmekte.

Bunlardan en yenisi ise Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) tarafından verilecek olan ‘Yapay Zeka Mühendisliği’ lisansüstü dersleri olacak gibi görünüyor. Alanda uzmanlaşmak isteyenlere güzel bir fırsat sunacak dersler, aynı zamanda yeni eğitim döneminde öğrenci almaya başlayacak olan lisans bölümü ile de desteklenecek. Üniversitede Big Data Merkezi, Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği bölümleriyle ve Stanford Robotik Laboratuvarı ve bilgisayar görüşü ile görüntü işleme laboratuvarı ile tamamlanan ekosistemin sektör ve üniversite iş birliğinde yürütülmesi planlanmış.

BAU’nun yapay zeka lisans ve lisansüstü bölümlerinin, Türkiye’nin en fazla sektörden ders içerikleri bulunan bölümler olduğuna dair iddialı bir açıklama yapılmış. Derslerin sektörün iyi bilinen uzmanları ve profesörleri tarafından verileceği aktarılıyor. Bahsedilen uzmanlar arasında Microsoft gibi dünyanın önde gelen şirketlerinden yetkililer var. Öğrenciler farklı eğitim ekollerindeki akademisyenlerden yüz yüze ve online ders alma imkanı bulacak. Bir dönem zorunlu stajın da bulunduğu bölümde, öğrenciler daha mezun olmadan yapay zeka ekosisteminde deneyimler edinecek.

Öğrenciler bu sayede mezun olduklarında bir çok sektörde çalışma şansı yakalayabilecekler. Sağlık, teknoloji, eğitim, akıllı şehirler, savunma, enerji, iletişimi, bankacılık gibi bir çok alanda etkin olan yapay zeka konularında uzmanlar yetiştirme hedefi olan BAU, aynı zamanda Türkiye’de sektör derslerini açan ilk üniversite ünvanına sahip.

Konuyla ilgili bilgi veren BAU Global Başkanı Enver Yücel şu açıklamayı yapıyor: “Teknolojiye bağlı olarak da birçok meslek yerini yeni mesleklere bırakacağı öngörülüyor. Örneğin; yapay zeka eğitmenliği, yapay zeka analisti, veri mimarlığı gibi yeni meslekler ortaya çıktı. Eski dünyanın anlayışıyla yeni dünyayı inşa edemeyiz. Yapay zeka temelli teknolojik gelişmeler, ekonominin her seviyesinde değişikliklere yol açacak. Yeni düzende bilgi merkezli meslekler, yerini otomasyon sistemlerine bırakacak. Biz de bu kapsamda, Yapay Zeka Mühendisliği bölümleriyle hem lisansüstü hem de lisans programlarıyla gençlerimizi yetiştireceğiz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.