btbilgi

İşleri ve servisleri için çok fazla araç kullanan firmalar, çoğunlukla filolarında araç takip sistemleri kullanmayı tercih ediyorlar. Filo yönetimi verimliliği artırmaya, ayrıca taşıtlar ve sürücüler için güvenlik sağlamaya yaramakta. Araç filolarının takibi ise günümüzde telematik ve gelişmiş GPS izleme çözümleri ile yapılmakta. Bu sistemler sayesinde filo yöneticileri araçları uzaktan izleyebilmekteler. Yakıt tüketimleri kolayca raporlanmakta, sürücü davranışları kaydedilebilmekte ve araçların bakım süreçleri daha verimli biçimde yönetilmekte.

Filo ve mobilite veri analiz firması Arval Mobility Observatory, her sene sektördeki değişimlerle ilgili kapsamlı bir durum raporu yayımlıyor. Bu sene yayımlanan ‘Arval Mobility Observatory Barometre 2020’ raporu için 300’ü Türkiye’den olmak üzere 20 ülkeden 5 bin 600 filo yöneticisi ile görüşülmüş. 4 bin 800’ü Avrupa’dan olan bu yöneticilerden toplanan verilere bakılırsa, telematik sistemleri en çok araç güvenliğinin artırılması ve konum bilgisi için kullanılıyor.

Türkiye’deki her iki şirketten biri (yüzde 54 oranla) araç filolerında telematik çözümlerine yer vermekte. Araştırmaya katılan ülkelerdeki ortalama kullanım oranının yüzde 37 olduğu ve bununla karşılaştırılınca ülkemizin oldukça yüksek oranı ile katılımcı ülkeler içinde lider olduğu görülmekte.

10’dan az çalışanı olan küçük ölçekli Türk şirketlerde araç takip sistemlerinin kullanımı dünya ortalaması ile çok yakın oranlarda (Türkiye’de yüzde 27 – dünyada yüzde 23). 250 ve üzeri çalışanı olan büyük ölçekli şirketlerde ise Türkiye’deki kullanım oranlarının yüzde 86’ya yükseldiği aktarılmakta. Büyük ölçekli şirketlerde bu oran küresel olarak yüzde 54 civarında kalmış.

Katılımcı ülkelerde küresle kullanım amaçları sırasıyla araç konumlarının öğrenilmesi (yüzde 43 oranla), operasyonel verimliliğin artırılması (yüzde 35 oranla), izinsiz kullanımın önlenmesi (yüzde 32 oranla) ve filo maliyetlerinin düşürülmesi (yüzde 31 oranla) şeklinde. Türkiye’deki filo yöneticileri ise telematik sistemlerinden en çok araçlarının güvenliğini artırmak ve araçlarının konumunu öğrenmek için yararlanıyorlar. Onu yüzde 48 oran ile izinsiz kullanımların önüne geçilmesi, yüzde 34 oran ile sürücü güvenliğinin sağlanması ve yüzde 31 oran ile operasyonel verimliliğin artırılması takip etmekte.

Araç türlerine göre bakıldığında Türkiye’deki binek araçlarda telematik sistemlerini kullanım oranı yüzde 55 ve dünyada kullanım oranı ortalama yüzde 31 seviyelerinde. Türkiye araştırmaya katılan ülkeler arasında bu kategoride en yüksek orana sahip. Hafif ticari araçlarda ise dünyadaki ortalama kullanım yüzde 32 iken. Türkiye yüzde 51’lik kullanım oranı ile Brezilya’dan hemen sonra ikinci sırada yer almış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.