btbilgi

Salgın yüzünden evlerinde karantinaya giren insanlar aileleri, sevdikleri ve arkadaşları ile görüntülü sohbet servisleri sayesinde iletişimde kaldılar. Buna evden çalışanların birbirleri ve ekipleri ile video konferans aracılığı ile toplantılar yapması ile online eğitimi de ekleyelim. Zaten popüler olan bu servislere ilgi birden bire katlandı. Fakat talepteki bu hızlı artış beraberinde kişisel güvenlik problemlerini, güvenlik açıklarını ve endişeleri de getirdi.

Tüketicilerin yaşadığı endişelerin ve sıkıntıların artması üzerine şikayetler de yükseldi. Video konferans servisi sunan tüm firmalar bu problemleri çözmek için yarışmaktayken, bir yandan da ciddi bir uyarı ile karşılaştılar. Avustralya, Kanada, Cebelitarık, Hong Kong, İsviçre ve İngiltere’den gizlilik konusunda yetkili temsilciler ve düzenleyiciler; bu hizmetleri sunan şirketlere yönelik ortak açık bir bildiri hazırlamış.

Microsoft, Cisco, Zoom, House Party ve Google’a doğrudan gönderilen ama genel olarak tüm servis markalarını ilgilendiren bildiriyi siber güvenlik firması ESET bir raporda ele almış. Bildiride şu cümlelere yer veriliyor: “Amacımız endişelerimizi belirtmek, beklentilerimizi ve tanımlanmış riskleri azaltmaya yönelik video konferans şirketlerinin atması gereken adımları netleştirmektir. Ayrıca vatandaşlarımızın kişisel bilgilerinin toplumun beklentileri doğrultusunda her türlü zarardan korunduğundan da kesin olarak emin olmak istiyoruz.”

Verilen bilgiye göre bildiri şirketlerin odaklanması gereken beş ilkeyi hatırlatmış: Bunlar güvenlik, tasarımsal gizlilik, kullanıcısını tanıma, şeffaflık-açıklık ve son kullanıcı kontrolü olarak özetleniyor. Metne imza atan yasal düzenleyiciler, kullanıcı verilerini güvenceye almak üzere şirketlerden tüm iletişimde uçtan uca şifrelemenin standart olarak uyglanmasını beklediklerini aktarmışlar. Bunun dışında üye girişinde çift faktörlü koruma ve kullanıcıların güçlü parola oluşturmasına yönelik gibi bazı güvenlik koruma yollarının da tüm servislere entegre edilmesi isteniyor.

Bir diğer önemli konu ise şeffaflık ve açıklık kaygılarına cevap verilmesi. Şirketlerden hangi veriyi topladıkları ve nasıl işledikleri hakkında açık olmaları talep edilmiş: “Diğer ülkeler dahil, üçüncü taraflarca işlenen bilginin yeterince korunduğuna emin olmaya özel önem verilmelidir”. Bu konuda başarısız olmanın kanun ihlallerine ve kullanıcı güven eksikliğine yol açacağı uyarısı bildiride yer almakta. Düzenleyicilerin bu bildiri ile ilgili olarak, tüm şirketlerden 30 Eylül 2020 tarihine kadar geri dönüş almayı beklediği de verilen bilgiler arasında.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.