btbilgi

Kuruluşlar COVID-19 sürecinde çalışanlarının durumlarını takip edebilmek için farklı yöntemlere başvuruyorlar. Buna örneklerden biri, sanayi şirketlerinden Borusan Mannesmann’ın geliştirdiği ‘Sağlık Olsun’ adlı mobil uygulama. Firmanın çalışanları her sabah uygulama üzerinden kendilerine yöneltilen sorulara cevap vermekte. Uygulama arka planda bu cevapları analiz ederek risk değerlendirmesi yapabiliyor. Nihayetinde de risk taşıyan çalışanlar henüz iş yerine gelmeden tespit edilebilmekte. Hastalık şüphesi uyandıran en ufak belirti bile merkezdeki sağlık personeline otomatik şekilde aktarılarak sorun hızlıca çözülüyor.

Microsoft’un Azure bulut altyapısının kullanıldığı Sağlık Olsun uygulaması, tüm işlevlerini yapay zeka çözümlerinden destek alarak gerçekleştirmekte. Eğer yapay zeka algoritmaları uygulamayı kullanan çalışanda risk olduğuna karar verirse, kişiyle iletişime geçilerek kendisinden daha detaylı bilgi alınıyor ve yönlendirme yapılmakta. Hastalık şüphesi olan çalışanlar iş servislerini kullanamıyor ve tesislere giremiyorlar.

Uygulama çalışan servislerinin kullanılmasında da anahtar haline gelmiş. Uygulama kurumsal servislerde koltuk takibi yapmakta. Mesela koltuklarda oturanlar arasındaki mesafeyi optimize ediyor ve olası vaka durumlarında temaslıların takip edilmesini sağlıyor. Uygulamanın algoritması araçlardaki oturma düzeni için 1,5 metrelik sosyal mesafeyi göz önüne almak için tasarlanmış.

Kurumsal ‘Sağlık Olsun’ uygulaması ile COVID-19 avı

Borusan Mannesmann tesislerinde mesafe kuralına uyulması için Bluetooth tabanlı bir çözüm de geliştirmiş. Sağlık Olsun uygulamasıyla entegre çalışan sistem, çalışanların ofis ortamında mesafelerini güvenli biçimde koruması konusunda destek vermekte. Uygulama çalışanların lokasyonlarını yemekhane, otopark gibi alanlarda da takip edebiliyor. Firma sürecin tüm safhaları için de hazır olduğunu ifade etmekte.

Borusan Mannesmann Dijital Teknolojilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Muammer Kızılaslan uygulama ile ilgili şu bilgileri vermiş: “Çarkların dönebilmesi için biz COVID-19 salgını sürecinde de çalışmaya devam ettik. Bu safhada, özellikle üretimde ‘iş sürekliliğimizi sağlarken çalışanlarımızın sağlığını nasıl garanti altına alırız?’ diye düşünmeye başladık. Yüksek ateşi tespit etmek üzere termal kameralar kurduk ve mesafe kuralını denetleyen sistemler geliştirdik.”

“Ancak, çalışanlarımız henüz işe gelmeden de riskler konusunda bilgi sahibi olmak, böylece erkenden önlem alabilmek istedik. Kriz yönetim grubu toplantımızda bir mobil uygulama yapma fikri ortaya çıktı. Microsoft Azure bulut ve yapay zeka çözümlerinden destek alarak ihtiyaçlarımıza özel kurumsal bir mobil uygulama geliştirdik ve çalışanlarımızın kullanmasını sağladık. Şimdi, uygulamamızla evde erken semptom tespiti, servislerde koltuk atama ve ofiste/tesiste yakın temas kurulan kişilerin takibini yapabiliyoruz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.