btbilgi

Şu anda tüm gelişmiş ülkeler ve uzay/havacılık kurumları gözlerini Mars’a dikmiş durumda. Elon Musk gibi girişimciler de, Çin ve ABD gibi ülkelerin uzay ajansları da kızıl gezegene nasıl gidilip yerleşileceği konusunda çözümler geliştirmekle meşgul. Ama oraya insan göndermeden önce daha yapılacak çok şey var. Bunlardan biri de Mars gezegeninden taş ve kaya parçaları getirmek. Havacılık firması Airbus bunu gerçekleştirebilmek için adımları atmaya başladı.

BBC’nin haberine bakılırsa, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Mars’tan ilk kaya örneklerini dünyaya getirmek için Airbus’dan bir uzay aracı yapmasını talep etti. Airbus ile bu görev için resmen bir kontrat imzalandığı aktarılıyor. Tasarlanacak uzay aracı özetle ‘bir gezegenler arası kargo aracı’ olacak. Burada amaç ABD uzay ajansı NASA’nın Perseverance gezgini tarafından toplanacak kaya örneklerini geriye getirmek.

Açıklanan milyar dolarlık proje, Mars’ın antik dönemlerinde yaşam var olup olmadığını doğrulamaya yardımcı olacak diye düşünülüyor. 2026’da fırlatılması planlanmış araç ‘Earth Return Orbiter’ (ERO), yani Dünya Geri Dönüş Yörünge Aracı olarak adlandırılmış. 6,5 ton ağırlığındaki bu uzay aracı itiş için iyon motorlarına, onlara güç verecek büyük güneş panellerine ve Mars’a varıldığında kayaları almaya gidecek bir modüle sahip olacak.

Airbus dünyanın ilk Mars kargo aracını tasarlayacak
Kaynak: BBC

Mars kayalarının Dünya’ya getirilmesinin, NASA ve ESA’nın üreteceği robotların birlikte çalışması sonucunda gerçekleşeceği bilgisi veriliyor. Plana göre ERO bünyesinde henüz adlandırılmamış bir NASA iniş modülü bulunmakta. Bu modülün içinde ise ESA yapımı küçük bir taşıma gezgini olacak. Bu iniş aracı ERO’dan ayrılıp gezegene indiğinde taşıma robotu Perseverance’ın örnek tüplerini alıp iniş aracına koyacak. Araç da Mars Ascent Vehicle (MAV) adındaki roketle örnekleri gezegenin yörüngesine, yani ERO’ya getirecek. Kayalar futbol topu büyüklüğünde bir konteyner içinde Dünya’ya doğru yola çıkacaklar. Her şey yolunda giderse, örneklerin bulunduğu kapsül 2031 yılında ABD’nin Utah çölüne iniş yapacak.

ESA) insan ve robot keşif direktörü David Parker, iddialı görev ile ilgili şunları söylemiş: “Söz konusu olacak karmaşıklığı göz önüne alırsak, bu herhangi tipik bir Mars görevinden sadece iki kat daha zor değil, dört kat zor bir görev. Airbus’ın inşa edeceği bu uydu – ama buna ‘ilk gezegenler arası kargo gemisi’ demeyi seviyorum, çünkü yapılacak şey tam olarak bu – Mars’la Dünya arasında kargo taşımak için planlandı.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.