btbilgi

Güneş enerjisi insanlığı her geçen gün temiz enerjiye doğru adım adım taşırken, arada çok ilginç kullanım alanları da görüyoruz. Mesela bahçenize dikebildiğiniz ve güneşle birlikte çiçek gibi açılan özel tasarımlı güneş panellerine ne dersiniz? Bir başka ilginç ama daha iyi bilinen uygulama ise Tesla firmasının panelli kiremitlerden oluşan solar çatı çözümü.

Bunlara yeni bir proje eklenmiş durumda. İsviçre kökenli bir şirket olan Kronberg ve iş ortağı St. Gallish-Appenzellische Kraftwerke (SAK), sıradışı bir fikri gerçeğe çevirmişler. Yaptıkları şey özünde binalarda, araç parklarında ve benzin istasyonlarında giderek daha fazla görmeye başladığımız solar çatı çözümlerinden ama büyük bir farkı var, çünkü çoklu küçük panellerden oluşan bu çatı istendiği zaman kapatılıp açılabiliyor.

Evler için değil, otoparklar için tasarlanmış solar çatı güneş parlarken açılıyor. Güneşten gelen ışınları emerek altındaki araçları serin tutarken, bir yandan da elektrik üretiyor. Hava rüzgarlı, bulutlu veya yağmurlu olduğunda; ayrıca gece vakti kapanıyor ve yuvasına yerleşerek kayboluyor. Böylece kötü veya ekstrem hava şartlarında panellerin korunması amaçlanmış.

Bu katlanabilir fotovoltaik sistemin ilk uygulaması 2020 baharında Kronberg’in otoparkında gerçekleştirilmiş bile. Sistem 1.320 güneş paneline sahip ve yılda 350 bin kW/saatlik enerji üretebilmekte. Tam açıldığında yüzey alanı 4 bin metrekare ediyor. Altındaki alana yaklaşık 150 otomobil park edilebilir.

Bu uygulamanın bir diğer sıradışı yanı ise, ürtilen elektriğin tamamının firma tarafından kullanılmıyor olması. Bunun yerine Kronberg ve SAK sponsorlardan oluşan farklı bir satış yaklaşımı geliştirmiş. Panellerin 330 tanesi Kronberg ve 330 tanesi de SAK tarafından kullanılmakta. Kalan 660 panelin kullanım hakkı için ise sponsor yatırımcılar aranıyor.

Sponsor ile 15 yıl sürecek bir lisans sözleşmesi imzalanacak. Sponsor olacak kişiler bu süre boyunca bir panele veya çeyrek panele yatırım yapabiliyor. Tüm panel için fiyat 800 CHF (yaklaşık 850 dolar) ve çeyrek panel için fiyat ise 200 CHF (yaklaşık 215 dolar). Sponsorlar panellere dört isim yazılmasını talep edebiliyorlar, böylece temiz enerji kültürünün gelişmesine bireysel şekilde de destek olmak mümkün olabilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.