btbilgi

Salgın devam ediyor ama şiddeti azaldı. Bunun üzerine resmi kurumlar, içinde bulunduğumuz ‘yeni normal’ adı verilen dönemde tüm yaşam alanlarında bir takım değişiklikler yapmakta. Tüm dünya çapında yeni iş modellerinin geliştiğini ve işletmelerin kurallar dahilinde dönüşüm sürecinde olduğunu görüyoruz. Peki işverenler süreç boyunca çalışanlarına neler sunacak? Bunun cevabı işletmeden işletmeye mutlaka değişecek. Ama işyeri deneyimi firması Great Place to Work salgın sonrası işveren ve çalışan ilişkileri konusunda bazı ipuçları veriyor.

Şirketlerin çalışanlara sadece yüz siperliği ve el dezenfektan istasyonları gibi zorunlu önlemleri sağlamaları yeterli değil. Bundan daha önemlisinin güven ortamını sağlamak olduğuna işaret eden firma, salgın sonrası dönemde çalışanlarla ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli noktaları şöyle özetlemiş:

Çalışan aidiyeti

Birbirleriyle sosyal bağlantısı ve arkadaşlık bağı olan çalışanlardan oluşan bir ekibin, normale dönüş yolculuğunda karşılıklı rehberliklerle işletmenin performansını artıracağı savunulmakta. Çalışanların iş arkadaşlarından ihtiyaç duydukları desteği alması önemli bulunmakta. Bu türden ilişkilerin işe geri dönüş sürecinde gözetilmesi gerekmekte.

İhtiyaca yönelik yeni kaynaklar

Çalışanların yaşanan salgın döneminden kaynaklanan doğal endişelerinin giderilmesi gerektiği aktarılmakta. Bunun da iş dışında yaratılacak yeni kaynaklar ve verilecek desteklerle sağlanabileceği fikri öne çıkartılmış. Çalışanların iş dışındaki sorumluluklarının sorgulanması, önümüzdeki birkaç ay içerisinde ne tür güvencelere ihtiyaç duydukları ve ailelerinin bakımı ile ilgili endişelerinin göz önünde bulundurulması tavsiye ediliyor.

Güven duygusu

Daha önce çalışanlarda sağlanacak güven duygusunun hem sadakat hem de verimlilik ile yakından ilgisi olduğunu ispatlayan araştırmalar görmüştük. Buna giden yolun ise iş liderleri ile iletişim olduğu belirtilmiş. Liderlerinin kararlarına ve yeteneklerine güven duyan çalışanların, onların mesajları ve geri bildirimi ile daha iyi performans gösterecekleri yönünde yaklaşım mevcut. Bu da aidiyet hissinin güçlenmesine sebep olmakta deniliyor.

Aktif ve açık iletişim

Şirketlerin salgının zorluklarıyla mücadele etme sürecinde, çalışanların da mücadelede etkin olarak yer almasını sağlamaları öneriler arasında. Çalışanların yeniliklere uyum sağlamak dışında, alternatif çözümlerin geliştirilmesinde de fikirleriyle süreçlere dahil olmalarının süreci kolaylaştıracağı savunulmuş. Süreçlere etki edebilen, süreçler üzerinde kontrol sahibi olan ve çözümün parçası olduklarını hisseden çalışanların, değişime uyum sağlamada hız kazanacakları ifade edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.