btbilgi

IBM Güvenlik İş Birimi ve Ponemon Institute beraberce ‘2020 Veri İhlali Maliyeti Raporu’ (Cost of a Data Breach Report 2020) başlıklı araştırmayı gerçekleştirmiş. Ağustos 2019 ve Nisan 2020 tarihleri arasında veri ihlalleri yaşamış işletmelerde çalışan 3 bin 200’den fazla güvenlik uzmanıyla yapılan kapsamlı mülakatların sonucu oluşturulan rapor, Türkiye ile ilgili bilgiler de içermekte.

Yıllık Veri İhlali Maliyeti Raporu marka değeri, müşteriler ve çalışan üretkenliğine yönelik yasal, düzenleyici ve teknik faaliyetler de dahil olmak üzere yüzlerce maliyet faktörünü hesaba katmakta. Araştırmaya göre Türkiye’deki her veri ihlalinin ortalama maliyeti, bir yılda yüzde 10,3 oranında artış göstererek 12,3 milyon TL’ye ulaşmış durumda.

Son üç yıldır Türkiye’deki ihlal maliyetini artıran ya da azaltan faktörleri inceleyen Ponemon Institute, Türkiye’deki kuruluşların veri ihlali vakalarındaki kayıp veya çalıntı kaydı başına ortalama 630 TL zarar ettiğini saptamış. Bu ortalama ihlallerin maliyetinde 2019 yılından itibaren yüzde 10,5 oranında bir artış olduğuna işaret etmekte. Sonuçlara bakılırsa kayıt başına veri ihlalinin en yüksek olduğu sektör finansal hizmetler. Onu sırasıyla hizmet ve teknoloji sektörleri takip ediyor.

Türkiye’de meydana gelen veri ihlallerinin yüzde 50’sinin temel nedeni kötü amaçlı saldırılar. Kötücül saldırıların arkasından, yüzde 25’lik oranları ile sistem arızaları ve insan kaynaklı hatalar gelmekte. Türkiye’deki şirketler için ortalama toplam maliyeti 12,98 milyon TL olan kötücül saldırılardan kaynaklanan veri ihlalleri yalnızca en yaygın deneyimlenen sorun değil, aynı zamanda da en maliyetli olanı.

Rapora göre şirketlerin ihlallere müdahale etme hızı ve verimliliği, genel maliyet üzerinde önemli bir etkiye sahip. Türkiye’deki şirketlerin veri ihlali tespit süresi ortalamasının 216 günden 209 güne düştüğü aktarılıyor. Her ne kadar kurumların elde etmekte olduğu artan veri miktarı onlara müthiş fırsatlar sunsa da, yaşanan ihlaller güvenlik ekipleri için büyük bir yüke sebep olmakta. Raporda otomatikleştirilmiş siber güvenlik çözümlerine yatırım yapan şirketlerin, veri ihlallerinin etkisini azaltma konusunda daha avantajlı olduğunun saptandığı belirtiliyor. Güvenlik otomasyonu, ihlallere hem daha hızlı şekilde hem de daha düşük bir maliyetle müdahale edilmesini sağlayabilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.