btbilgi

Avrupa Birliği üye ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan, Çin, Güney Kore ve Japonya’nın yanı sıra Rusya’nın geliştirilmesinde rol oynadığı ilk nükleer füzyon reaktörü inşası Fransa’da başlamış durumda. Uluslararası deneysel Tokamak nükleer füzyon reaktörü ITER‘in makine montajına başlanması, tüm dünyaya internet üzerinden canlı yayın ile duyuruldu.

‘ITER’ tokamak konseptli uluslararası deneysel bir termonükleer reaktör olarak biliniyor. Tokamak aslında eski Sovyet  tasarımı olan bir cihaz. Reaktörde bir Torus (yuvarlak üç boyutlu bir halka) içinde kontrol edilen manyetik alanlar aracılığı ile sıcak plazma döndürülüyor. Bu plazmadan da temiz enerji elde edilmekte. Bilimsel bir ‘mega proje’ olarak lanse edilen ITER nükleer füzyon reaktörü, uluslararası işbirliğinin en önemli örneklerinden biri. Bu proje sayesinde termonükleer füzyonun endüstriyel ölçekte kontrol edilmesinin mümkün olduğu dünyaya ispatlanacak.

Çeşitli ülkeler uzun zamandır nükleer füzyon teknolojileri ve reaktörler üzerine çalışmalar yapmaktaydı. Sonunda gerçekleşmesi ise 21’inci yüzyılda olacak gibi görünüyor. Reaktörün inşası için yapılan canlı yayına katılan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ortak projenin önemini şu sözlerle ifade etti: “Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Çin, Japonya, Avrupa, Hindistan ve Kore’nin ortak fayda ve kamu yararı için en iyi bilim adamlarına ve uzmanlarına katkıda bulunmaları, insanları ve ulusları bir araya getiren şeyin onları birbirinden ayıran şeyden daha güçlü olduğunun kanıtıdır.”

Törende Rusya adına konuşma yapan Rusya Devlet Atom Enerji Kurumu Rosatom’un Genel Müdürü Alexey Likhachev ise şu bilgileri veriyor: “Tarihin en büyük uluslararası bilimsel ve teknik projesi olan ITER, verimli ve karşılıklı yarar sağlayan çok taraflı işbirliğinin canlı bir örneğidir. ITER projesi, ülkemizde icat edilen ve geliştirilen tokamak tesisi konseptine dayanmaktadır. Bugün ITER projesi uygulanmasında belirleyici bir aşamaya giriliyor. Koronavirüs pandemisinden kaynaklanan kısıtlamalara rağmen, kesintisiz bir çalışma sağlamayı başardık. Bu bize proje hedeflerine zamanında ulaşılması için iyi bir zemin sağlıyor.”

“Öngörülebilir gelecekte, gücü ve güvenliği ile benzersiz bir enerji kaynağına sahip olacağız. Dolayısıyla bu operasyon şüphesiz sürdürülebilir ekonomik kalkınma hedeflerine ulaşmaya ve milyonlarca insanın yaşam kalitesinin iyileştirilmesine katkı sağlayacaktır. Şimdi hepimiz için öncelikli görev, kurulum ve montajın zamanında tamamlanmasını sağlamak ve 2025’in sonuna kadar ilk plazmayı elde etmektir. Uzun yıllardır ITER projesi üzerinde çalışan herkese içtenlikle teşekkür ediyorum.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.