btbilgi

Türk kullanıcılar yeni bir siber dolandırıcılık türüyle karşı karşıya. Siber suçlular bayram dönemini ve insanların tatil yapma arzusunu fırsat bulup, bir dizi sahte rezervasyon sitesi oluşturmuş durumda. Bu web siteleri Türkiye’deki lüks otellerin logo ve isimlerini birebir kullanan kopya platformlar. Otellerin isimleri ve sahte siteler kullanılarak gerçek olamayacak kadar cazip tatil teklifleri tüketicilere sunulmakta. Dolandırıcılar bu şekilde vatandaşların kredi kart bilgilerine erişerek, kartları boşaltmaya çalışıyorlar.

Konuyla ilgili bilgi veren Bitdefender firması, otellerin kampanya ve indirimlerinden faydalanmak için internet üzerinden tatil satın almak isteyen vatandaşlara uyarılarda bulunuyor. Bu türden fırsatların en çok sosyal medya platformlarında veya arama motorlarındaki sonuç sayfalarında sponsorlu reklamlar olarak karşılaşıldığına dikkat çekiliyor.

Siber dolandırıcılar, bilinen büyük otellerin ve seyahat şirketlerinin orijinal internet sitelerinin birebir kopyası siteler açıp arama motorları ve sosyal medya reklamlarını da kullanarak vatandaşların kendilerine yönelmesini sağlıyor. Uygun tatil arayışındaki kullanıcılar orijinal otellerin siteleri yerine, arama motoru sonuçlarının ilk sırasında gördükleri siber dolandırıcıların açtığı paravan rezervasyon sitesi üzerinden işlem yapıyorlar. Yapılan işlemden sonra kredi kartından sitede belirtilen tutar çekiliyor ve ardından satın alma işlemi yapan kişiye orijinal otelin logosunun yer aldığı dosya da gönderiliyor. Kredi kartına ait tüm bilgileri ele geçiren dolandırıcılar hem kartları kopyalıyor hem de farklı harcamalar yaparak vatandaşların kredi kartını boşaltıyor. Durumu fark eden kullanıcılar rezervasyon iptali ve para iadesi için oteli aradıklarında ise herhangi bir rezervasyon kaydı yapılmadığı bilgisi verilmekte.

Bitdefender internet kullanıcılarının böyle tuzaklara düşmemesi için bazı tavsiyelere işaret etmekte:

  • Eğer gördüğünüz bir indirim gerçek olamayacak kadar cazipse, büyük bir olasılıkla gerçek değildir.
  • Yazım hataları, yanlış yazılmış e-posta adresleri ve alan adları ile şüpheli bağlantılara dikkat edin.
  • Karşılaşılan her SMS, sosyal medya reklamı, internet sitesi ve e-postanın içeriğinde resmi logoların olması o reklamın meşru olduğu anlamına gelmez.
  • Otelin internet sitesinde yer alan numarayı mutlaka arayarak bilgi sahibi olmaya çalışın ve bilgileri otelin web sitesine kendiniz girerek kontrol edin.
  • Tatil paketi satan acentelerin iyi bilinenlerinden işlem yapılmalı.
  • Acente aracılığı ile işlem yapacak kullanıcıların, gidilmesi planlanan tatil köyü ya da otel ile acentenin gerçekten bir iş birlikteliği olup olmadığını oteli arayarak sorgulamaları gerekli.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.