btbilgi

Tüketici teknolojileri arasında en hızlı gelişenlerden biri kablosuz kulaklıklar olsa gerek. Bu cihaz kategorisi hem ürün çeşitliliği hem de fiyat/performans olarak oldukça iyi bir duruma geldi. Artık teknoloji firmaları kulaklıklarına sıradışı özellikler ekleyerek kalablıktan sıyrılmaya ve dikkat çekmeye çalışıyorlar. Mesela kulaklık kafa bandına güneş paneli yerleştirmek bunlardan biri. Veya bir İngiliz firması tarafından kişiye özel dinleme deneyimi yaratmak için tasarlanmış IRIS Flow benzeri ürünler.

Ses teknolojileri konusunda uzmanlaşmış IRIS, bu kulaklıkta yaygın olarak ‘flow state’ (akış hali) olarak adlandırılan bir zihinsel durumu tetiklemeyi hedefliyor. Flow state, insan beyninin aynı anda odaklandığı ve gevşediği bir nörolojik hali ifade etmekte. Bu zihin hali, kişilerin duydukları sesleri daha aktif dinlemelerini teşvik eden bir durum sağlamakta. İşte tasarlanan IRIS Flow kablosuz kulaklıklar da bu nörolojik hali tetikleyebilmek için bir dizi algoritmayı devreye sokuyor.

Yüksek mühendislik ürünü kulaklıklar, insan beyniyle etkileşime geçmeyi amaçlayan entegre teknolojisi sayesinde canlı bir dinleme deneyiminin kalitesini yeniden yaratmak için geliştirilmiş. Firmanın kendi patentli yazılımı sayesinde müzik dinleme alışkanlıklarımızın sonsuza dek değişeceği iddia edilmekte. Algoritmalar sesi sanki canlı bir ortamda yaşayacağımız gibi sunuyor. Bunu da dijital müziğin oluşturulması sırasında gerçekleşen aşırı sıkıştırmayı tekrar sentezleyip veriye yedirerek yapabilmekte.

IRIS teknolojisinin etkileri üzerine bağımsız bir çalışma yürüten Londra’daki Goldsmiths Üniversitesi psikoloji profesörü Joydeep Bhattacharya şu bilgileri vermiş: “IRIS Flow ile müzik dinlemek, beynin dinleme aktivitesine katılımını ve müziğin emilimini arttırıyor. Bu da beynin daha fazla uyarılmasını sağlamakta. Kullanıcılar müziği daha aktif dinledikleri için, beyinleri daha meşgul ve odaklanmış oluyor. Bu da akış hali benzeri bir duruma yol açabiliyor.”

Siyah veya beyaz olarak satın alınabilecek kulaklıklar, halen IndieGoGo kitlesel fonlama platformu üzerinde bir kampanya ile tanıtılmakta. Kampanyada ön plana çıkartılan 40mm’lik Berilyum sürücüler, müziğin kulaklara en kaliteli şekilde aktarılmasından sorumlu parçalar. Kulaklığın 37 saatlik kablosuz kullanım süresi olduğu da verilen bilgiler arasında. Kampanya boyunca kulaklık 232 Sterlin fiyata önsipariş edilebiliyor. Kampanyaya katılanlara ilk parti teslimat 2020’nin Ekim ayında yapılmaya başlanacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.