btbilgi

Büyük şehirlerde yaşanan yoğun trafik epey zorlu bir iş. Sadece sıkışan ve ömür törpüsü haline gelen trafikten bahsetmiyoruz. Aynı zamanda sürücülerin görüş açısında yer almayan yayalar, aniden çıkan bisikletler ve ölü noktalarda kalan araçlar otomobil kullanmayı tam bir kaos haline getirebilmekte. Bunlara bir çözüm olarak akıllı trafik kontrol sistemleri geliştirilmesi öneriliyor. Son üç yıldır üzerinde çalışılan ‘MEC-View’ araştırma projesinin konusu da tam olarak bu.

MEC-View projesi Almanya Federal Ekonomik İlişkiler ve Enerji Bakanlığı (BMWi) tarafından 5,5 milyon Euro’luk finansman ile desteklenmekte. Projenin ortakları arasında konsorsiyum lideri Bosch ile Mercedes-Benz, Nokia, Osram, TomTom, IT Designers, Duisburg-Essen Üniversitesi ve Ulm Üniversitesi bulunmakta. Projenin test edildiği yer ise Almanya’nın Ulm şehri. Proje dahilinde bir dizi sokak lambası sensörü ve 5G bağlanabilirlik teknolojisi denenmiş.

Projenin hedefi akıllı sokak lambaları sayesinde şehir içi trafiğini daha güvenli hale getirmek. Bu süreçte sokak lambalarına gelişmiş hücresel teknoloji barındıran video ve LIDAR (Light Detection and Ranging) sensörleri takılmış. Bunlardan gelen kritik veriler bisikletlerin veya yayaların gerçek zamanlı olarak hızlı ve güvenilir bir şekilde algılanmasını sağlamakta. Toplanan veriler uyarılar biçiminde otonom araçlara trafiğin durumu şeklinde iletilebiliyor. Projeden elde edilen bilgiler otomotiv teknolojisini, otonom sürüşü ve hücresel teknolojiyi daha fazla geliştirmek için değerlendirilecek.

Şehir içi trafiğine çözüm, akıllı sokak lambaları: MEC-View

Geliştirilen akıllı sokak lambaları, karayolu trafiğine altı metre yükselikten bakıyorlar. Bunlar en yoğun kavşaklara yerleştiriliyor ve her şeyi gerçek zamanlı olarak kuş bakışı izlemekteler. Otonom araçlar çeşitli kameralar, radar ve LIDAR sensörlerinden topladığı veriler ile 360 derecelik görüş oluşturmaktalar. Fakat bu görüş bir kamyonun gizlediği bir yayayı, görülmeyen bir noktadan çıkış yapan aracı veya arkadan gelen ve hızla şerit değiştiren bir bisikletliyi görmek için yeterli değil. MEC-View projesinde amaç köşeleri veya duvarların arkasını göremeyen otonom araçların sensör kapsamını artırmak için sokak lambası sensörlerini devreye sokmak.

Proje ortakları bu amaç için gereken donanım ve yazılımları geliştirmişler. Sistem lambaların sensörlerinden gelen görüntüleri ve sinyalleri işliyor, bunları yüksek çözünürlüklü dijital haritalarla birleştiriyor ve kablosuz olarak araçlara iletiyor. Aracın kendi topladığı verilerle birleştirilen bilgi, aracın etrafında olup bitenden daha verimli şekilde haberi olmasını sağlamakta. Bu sensörler Ulm şehrinin Lehr ilçesindeki bir kavşakta test edilmiş. Sürücülere iyi bir görüş açısı sağlamaması nedeniyle kötü bir şöhrete sahip olan kavşaktaki sokak lambaları sensörlerle donatılmış.

Yan yoldan bu zorlu kavşağa yaklaşan araçlar ana yola bağlanıyorlar. Sensör altyapısı sayesinde ana yoldaki araçlar erkenden algılanıyor. Otonom araç bu sistemden aldığı bilgiye göre ana yolda trafikteki boşlukları hedefliyor ve durmadan sorunsuz bir şekilde yoluna devam edebiliyor. Bu türden sistemlerin sadece şehir içi trafiği daha güvenli hale getirmeyeceği, onunla beraber trafiği daha da akıcı yapması öngörülmüş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.