btbilgi

Eletrikli araç teknolojileri olgunlaştıkça karşımıza daha fazla modüler konsept çıkmaya başladı. Tek bir aracı farklı işler için başka araçlara dönüştürme fikri hem insanları hem de otomotiv endüstrisinin epey ilgisini çekiyor. Bu alanda çalışan firmalardan Alman elektrikli otomobil üreticisi Electric Brands, “dünya üzerindeki en yenilikçi ve en modüler hafif araç” diye lanse ettiği eBussy’yi pazara sunmaya hazırlanıyor. eBussy konsepti kabaca bir bukalemuna benzetilebilir, çünkü aynı bukalemunların renk değiştirdiği gibi kolayca işlev değiştirebiliyor.

eBussy elektrikli modüler araç iki şasi tipinde piyasaya çıkacak. Bu şasilerden birini alıp en az 10 farklı araç türünde yapılandırabiliyorsunuz. Bir çeşit Lego yaklaşımı gözetilerek tasarlanan araç, müşterinin kullanım gereksinimlerine bağlı olarak farklı kasalar ile zenginleştiriliyor. eBussy’nin dönüşebileceği araçlar arasında kamyonet, kamp aracı, off-road aracı ve minibüs gibi baz modeller var. Fakat değişik modüllerle bunları çok farklı biçimlerde değerlendirmek mümkün olacak.

Araç minimal ve fütüristik bir görüntüye sahip. Kasanın altında ise tam şarj ile 600 kilometre menzil sağlayacak bir batarya sistemi bulunmakta. Fakat bu mesafe sadece batarya sayesinde değil, aracın açılabilir güneş panelleri eklenince elde edilebiliyor. Araç entegre güneş panelleri ve reküperatif sürücüler sayesinde hiç şarj etmeden her gün 200-300 kilometre arası yol yapabiliyor. Güneş panelleri takılan modüle bağlı olarak 8 m2’ye genişliyor. Bu da günde yaklaşık 13 kW/saate kadar güç sağlayabilmekte.

Aracın diğer dikkat çeken özellikleri arasında sürekli elektronik olarak kontrol edilen dört tekerlekten çekiş sistemi ile 1000Nm tork kapasitesi, dört teker kontrollü sürüş sistemi, dijital dış aynalar ve uygulama kontrollü iletişim sistemi sayılabilir. 10’dan fazla modüler ve değiştirilebilir gövde parçası, aracı sadece birkaç basit adımda dönüştürülebilir hale getirmekte.

Hafif kişisel ve ticari araçlarda yeni standartları belirlemesi umuduyla üretilen eBussy için temel konfigürasyon 15 bin 800 Euro’dan başlayacak. Alınabilecek diğer konfigürasyonlardan biri olan kamp aracı ise buzdolabı, TV, içilebilir su deposu ve lavabo gibi şebeke dışı olanaklara sahip şekilde 28 bin 800 Euro’ya gelmekte. 2021’de satışa çıkması planlanan araç ile ilgili gelişmeleri öğrenmek için resmi web sitesindeki formu doldurup beklemek gerekiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.