btbilgi

Yaz tatillerini deniz kenarında suya dalarak geçirmeyi sevenlerden, bu işi gayet kararlı bir hobiye çevirenlere kadar pek çok insan var. Su altına meraklı olanların hepsinin yatırım yapması gereken aletlerin başında iyi bir gözlük, bir şnorkel (veya son zamanlarda sıkça gördüğümüz su altı maskeleri) ve kaliteli paletler bulunmalı. Gerçi suyun altında hareket etmek için paletlerden daha da rahat ettirecek bir cihaz var, o da daha çok James Bond tarzı bir alete benzeyen Geneinno S2 su altı scooter’ı.

İkinci nesil Geneinno scooter ister amatör, isterseniz de profeyonel olun işinize yarayacak gibi görünüyor. Cihaz kullanıcısını 1,5 saatlik tam şarj ile en fazla 60 dakika boyunca, maksimum 30 metre derinlikte ve saatte yaklaşık 4,5 kilometre hızla yüzdürmeyi vaat ediyor. Bunu da bir çift 350W’lık DC fırçasız motor ve ne kadar hızlı seyahat etmek istediğinize bağlı olarak iki hız seçeneği ile gerçekleştirmekte. 16 inçlik MacBook dizüstü bilgisayar boyutundaki Geneinno S2, 2,5 kiloluk ağırılığı ile bir sırt çantasına atılıp istediğiniz yere götürülebilecek kadar küçük.

Kendi mobil uygulaması sayesinde cihazın hızı, derinliği, gidilen mesafeyi, entegre ışığı ve batarya durumu kontrol edilebiliyor. Geneinno S2 sadece dalmak için değil, fazla yorulmadan uzun mesafe yüzmek veya yüzmeyi öğrenmek için de kullanılabilmekte. Uygulamasındaki ebeveyn modu sayesinde, kullanıcı havuzda yüzme öğrenirken başka biri cihazı uzaktan kontrol edebiliyor. Ayrıca cihazın altına profesyonel bir sualtı kamerası (mesela su geçirmez bir GoPro) takmaya izin veren yeni bir kamera montaj noktası da bulunmakta.

İlk Geneinno modeli 2018’de kitlesel fonlama platformu Indiegogo’da başarı ile finanse edilmiş. İkinci model ilkine göre 97 Wh’lik lityum-polimer batarya sayesinde daha küçük ve daha hafif hale getirilmiş. Bazı havayolu firmalarının uçaklara maksimum 100Wh batarya alma kuralını da böylece ihlal etmiyor. Yani uluslararası uçuşlara daha uygun hale gelmiş durumda. Paslanmayı engelleyen motor teknolojisi de cihazı 1.000 saatten fazla kullanım için dayanıklı hale getiriyor. Tabi ki bu cihazla dalış yapacaksanız, bunu gözünüz kapalı gerçekleştirmeden önce resmi bir kuruluştan dalış eğitimi alınması gerektiği de hatırlatılmış. Geneinno S2 resmi web sitesinde 599 dolar fiyatla satışta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.