btbilgi

Japonya fast food sektörü Koronavirüs dönemini fırsat bilerek robotik çözümlerine hız vermiş durumda. Henüz salgının sona ermediği ülkelerden olan Japonya’da bu çözümler giderek daha fazla ilgi görüyor. Daha önce ‘Dawn ver. Beta’ isimli bir kafede OriHime-D adı verilen robotların uzaktan kumanda ile çalıştığını görmüştük. Robotlar çeşitli tıbbi ve fiziksel sorunlar yüzünden yataklarında kalmak durumunda olan kişilere yepyeni bir çalışma metodu sunmakta. 1,2 metrelik bu servis robotlarının sevimli küçük kardeşleri ise benzer şekilde başka bir Japon restoranında iş başı yapıyorlar.

23 santimetre büyüklüğündeki küçük OriHime robotu, fast food zinciri Mos Burger’in Tokyo merkezindeki Osaki şubesinde kasiyer olarak işe başlayacak. Temmuz sonunda devreye sokulması planlanan robot müşterilerin karşısına düzgün şekilde bağlanmış bir önlük ve bir şapka ile çıkacak. Robotun üzerindeki sarı/yeşil yaprak biçimindeki ‘wakaba’ logosu ise, stajyerleri ve pozisyonlarında yeni çalışanları işaret etmekte. Robot müşterilerin menü hakkında sorularını yanıtlamaya ve siparişlerini almaya yaramakta. Robot fast food restoranının müşterilerinin göreceli olarak azaldığı saatlerde devreye sokulacak ve belli aralıklarla çalışacak.

Buradaki ince ayrıntı, OriHime’nin otonom hareket etmeyecek olması. Robot insan görevliler tarafından, gerçek zamanlı biçimde uzaktan idare edilecek. Bunu da robotun üzerindeki kamera, mikrofon ve hoparlör sayesinde gerçekleştirecekler. Mos Burger robotları kullanarak insan çalışanlarını işten çıkarmaya çalışmıyor. Tam tersi şekilde, şirket bu yöntemi Koronavirüs ve benzer hastalık durumları yüzünden işe gidemeyen insanların çalışmaya ve para kazanmaya devam etmesine izin vermenin bir yolu olarak görmekte.

Tokyo merkezli Ory Lab tarafından üretilen OriHime-Biz robotları, Mos Burger’in biri Osaka’da ve diğeri de Hyogo’da yaşayan iki yarı zamanlı çalışanı tarafından uzaktan çalıştırılacak. Bu kişilerin ikisinin de hastalık nedeniyle evlerini terk edemedikleri açıklaması yapılmış. Çalışanların hastalıkları hakkında ayrıntılı bilgi verilmemiş olsa da, her ikisinin de en azından uzaktan çalışmaya uygun oldukları biliniyor. Bu program sayesinde hem Koronavirüs zorunluluğu sebebiyle evde kalmak zorunda kalanlara bir gelir kaynağı sağlanabilecek, hem de karantinaya alınması zorunlu hizmet endüstrisi çalışanlarına destek bir girişim oluşturulabilecek. Mos Burger bu denemenin başarısına bağlı olarak OriHime robotlarının kullanımını genişletebileceğini açıklıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.