btbilgi

Seyahat ederken veya tatilde bir çok kişi kendi paketlerindeki mobil veriyi tüketmektense, gittikleri mekanlarda sunulan ücretsiz kablosuz ağ servislerini tercih ediyor. Bunlar artık tüm restoranlarda, kafelerde ve otellerde bulunuyor, çoğu parolasız oluyor ve mobil kullanıcılar için çok çekici geliyor. Ortak kullanıma açık Wi-Fi ağlarının avantajları saymakla bitmez ama bu ağlardaki tehdit kaynaklarından haberdar olmakta da fayda var.

Bir başka büyük faydası ise önceden hakkında bilgi sahibi olmadığınız ve görmediğiniz bir yere seyahat ediyorsanız belli oluyor. Özellikle de yabancı bir ülkeye tatil gidilince her an online haritalara bakmak, navigasyon takip etmek veya acil durumlarda taksi çağırmak gibi işlere yaramakta. Birçok ülkedeki büyük şehirlerde artık toplu taşımada bile herkese açık Wi-Fi ağları bulunabiliyor.

Ne yazık ki bu ağlar hem güvenliği hem de gizliliği tehdit eden risklere açık durumdalar. Hemen hemen tüm ortak Wi-Fi noktaları bağlanan mobil kullanıcıyı gözetlemekte. Çoğu zaman bu koşul bağlanma sırasında kullanıcıya sunulan ‘Son Kullanıcı Lisans Anlaşması’nda bile açıkça belirtilmekte. Kullanıcının gözlenmesi ve hakkında veri toplanması ise, her zaman üçüncü kişilere satmak üzere hazır kişisel bilgi yığını anlamına gelmekte. Bunu kablosuz internet servisini kuran kendisi de yapabilir, altyapıyı aldığı ana firmaya da bu bilgileri sağlıyor olabilir. Belki kablosuz ağ servisi veren birçok mekan bunu yapmıyor ama tehlike her zaman mevcut.

İşin kötüsü, bedava internet için bağlanılan ağlar aslında kullanıcıların hassas verilerini ele geçirmeyi amaçlayan sahte ağlar bile olabiliyor. Herkese açık Wi-Fi aracılığıyla gönderilen veriler, kolayca ele geçirilebilir durumda. Ortak kablosuz ağları hiç düşünmeden mobil cihaz ve dizüstü bilgisayar üzerinden, yeni çektiğimiz fotoğraflarımızı sosyal medyada paylaşmak için veya banka hesabımızdan para transfer etmek için kullanabiliyoruz. Bu sebeple de aslında kişisel bilgilerimizi, dijital kimliklerimizi ve hatta maddi güvenliklerimizi bile tehlikeye atıyoruz.

Konuyla ilgili bilgi veren siber güvenlik firması Kaspersky, bu ağlara hiç bağlanmamak yerine gerekli önlemleri almayı tavsiye ediyor. Tavsiyeler arasında VPN hizmeti kullanmak, parola ile korunan ortak ağları tercih etmek, bu ağlara bağlı iken bankacılık sitelerini kullanmamak başta gelmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.