btbilgi

İnsanlık olarak uzaya çıkıp Dünya’nın ötesini keşfetme konusunda büyük bir kararlılık göstermekteyiz. Aynı kararlığı denizlerin altı için de gösterenler bulunuyor. Bunlardan biri ünlü okyanus kaşifi Jacques Cousteau’nun torunu Fabien Cousteau. Fabien Cousteau’nun hayal ettiği şey, Uluslararası Uzay İstasyonu‘nun (ISS) işlevsel bir benzerini deniz altında inşa edebilmek. ‘Proteus’ ismi verilen bu istasyon için planlar başlamış, güçlü ortaklar bir araya gelmiş ve üç sene sonra proje gerçekleşebilir gibi görünüyor.

CNN’e Proteus projesi ile ilgili bilgi veren Cousteau, bunun için yanına İsviçreli endüstriyel tasarımcı Yves Béhar’ı ve onun tasarım stüdyosu Fuseproject’i almış. Proje oldukça kapsamlı görünüyor. Ortaya konulmak istenen tesis yaklaşık 370 metrekarelik alana sahip olacak, aynı anda 12 araştırmacının yaşamasına ve çalışmasına fırsat verebilecek. Tesisin Karayipler’de bir ada olan Curaçao yakınlarında, suyun yaklaşık 18 metre altında yerleşmesi öngörülmüş. Béhar tesisin yeni ve farklı, ilham verici ve fütüristik olmasını istediklerini söylüyor. Tasarım için bilim kurgudaki örneklerden modüler konutlara ve Japon kapsül otellerine kadar çok farklı yerlerden ilham alındığını da açıklamakta.

Proteus: Deniz altında inşa edilecek bir ‘uzay istasyonu’
Kaynak: Fuseproject

Okyanus tabanına kolay erişim sağlayacak tesis birbiri üzerine yerleştirimiş iki dairesel yapıdan oluşuyor. Bu yapıların çevresinde kabarcık benzeri çıkıntı modüller bulunmakta. Her bir modül farklı amaçlarla tasarlanacak, işlevleri tıbbi istasyonlardan laboratuvarlara ve kişisel alanlara kadar değişecek. Proteus ihtiyacı olan gücü rüzgar enerjiden, termal enerjiden ve güneş enerjisinden alacak. Tesiste yaşayacak araştırmacılar için yiyecek yetiştirmek için dünyanın ilk su altı serası da burada inşa edilecek. Araştırmacılar aynı ISS’deki astronotlar gibi, normalde insanların yaşayamayacağı bir ortamda bilimsel çalışmalar yapma fırsatı yakalayacaklar. Projenin toplam maliyeti ise 135 milyon dolar olarak hesaplanmış.

Proteus: Deniz altında inşa edilecek bir ‘uzay istasyonu’
Kaynak: Fuseproject

Verilen bilgiye göre insanlık Dünya okyanuslarının sadece yüzde beşini keşfedebildi ve ancak yüzde 20’sini haritalayabildi. Buna rağmen uzay araştırmalarına okyanus araştırmalarından kat kat daha fazla kaynak sağlanmakta. Bir okyanus aşığı olan torun Cousteau proje ile ilgili hevesini şu sözlerle aktarmış: “Okyanusların keşfi insanlığın en bencil amacı olan hayatta kalma için uzay keşfinden 1.000 kat daha önemli. Geleceğe doğru giden yolumuz için hedef bu olmalı. Bu bizim yaşam destek sistemimiz. Var olmamızın ana nedeni de budur.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.