btbilgi

Dijital varlık işlem platformu Paribu tarafından sonuçları yayımlanan ‘Kriptopara Bilinirlik ve Algı Araştırması’ başlıklı araştırma, kriptoparalar ve ekosistemleri ile ilgili Türkiye’de yapılan en kapsamlı çalışma iddiası ile geldi. Akademetre Araştırma Şirketi’nin 12 ildeki kent merkezlerinde gerçekleştirdiği araştırma, 18 yaş üzeri ve Türkiye’yi temsil eden bir profilde binlerce katılımcı ile gerçekleştirilmiş. Sonuçlar aslında kriptoparalarla ilgili bazı önyargıların ve verilen bilgilerin o kadar da doğru olmadığına işaret etmekte.

Paribu şimdiye kadar bazı firmalar tarafından açıklanan bilgiler ile, kendi gözlem ve verilerinin uyuşmadını farketmiş. Bunun üzerine gerçekleştirilen araştırmanın bulguları aslında kriptopara kullanımının oldukça düşük olduğunu gösteriyor. Her ne kadar ekosistemle tanışmayı bekleyen ciddi bir kitle olduğu ispatlanmış olsa da, Türkiye’de kriptoparayla işlem yapanların oranının sadece yüzde 0,7 çıkmış olması dikkat çekici.

Buna rağmen raporda kriptoparayla işlem yapanların yüzde 72,7’sinin işlem deneyimden memnun kaldığının saptandığı aktarılıyor. Türkiye’nin genç ve teknolojiye yatkın nüfusunun, kriptopara avantajlarına aşinalığının artması ile kullanıcı sayılarının ve memnuniyet seviyelerinin artacağı öngörülmekte.

Türkiye’de kriptoparanın yatırım aracı olarak görülme eğiliminin yanı sıra kriptoparaya dair beklentilerin, motivasyonların ve bariyerlerin de ortaya konulduğu Kriptopara Bilinirlik ve Algı Araştırması içinden ön plana çıkan bulgular şu şekilde:

 • Araştırmaya katılanların yüzde 34’ü kriptoparaya güveniyor.
 • En çok işlem yapanlar Y Kuşağı temsilcileri (yüzde 68,7).
 • Eğitim seviyesi arttıkça kriptopara yatırımları da artıyor. Kriptopara ile işlem yapanların yüzde 87,3’ünü lise ve üniversite mezunları oluşturmakta.
 • Kriptopara ile işlem yapanların yüzde 75,3’ü ücretli çalışanlardan oluşuyor.
 • Kriptoparayı duyanlar arasında erkek ve kadınların oranı çok yakınken, işlem yapan her 5 kişiden 1’i kadın.
 • Kullanıcılar teknolojiye dayalı olduğu için kriptoparayı tercih ederken (yüzde 48,3), bunu “merak” (yüzde 47) ve “yüksek getiri beklentisi” (yüzde 24) takip ediyor.
 • Kriptopara bilgi kaynağı tercihinde internet araştırması (yüzde 33,3) ve sosyal medya (yüzde 17,7) ilk iki sırada yer alıyor.
 • Kriptoparaların üretiminde blokzinciri teknolojisinin kullanıldığını bilmeyenlerin oranı yüzde 96,8.
 • Kriptopara bir yatırım aracı olarak görülüyor. Kriptoparanın hangi amaçla kullanıldığı yönündeki soruya verilen çoklu yanıtlarda oranlar şöyle:
  • Yatırım (yüzde 58,4)
  • Al-sat işlemleri (yüzde 57,7)
  • Para transferi (yüzde 29,9)
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.