btbilgi

Kriptopara işlem platformu BtcTurk ile İstanbul Üniversitesi İstatistik Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliğinin sonucu olarak, 2019’un başında ‘Türkiye Pazarında Bitcoin’i Anlamak’ araştırması gerçekleştirilmişti. Bu araştırmanın ikincisi de ‘Pandemi Yılında Türkiye’de Bitcoin’i Anlamak’ başlığı ile tamamlanmış ve sonuçları yayımlanmış durumda. Araştırma bulguları arasında en dikkat çekici olanı, sene başından beri Bitcoin kullanımının ve bu popüler kriptoparaya olan güvenin gözle görülür biçimde yükselmiş olması.

Türkiye’yi temsilen 15-55 yaş aralığında bireysel ve kurumsal katılımcılar, fikir önderleri ile kamu ve özel sektör çalışanlarından oluşan toplam 379 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen çalışma, bir analiz olarak ülkenin bu yılki ekonomik durumu ile ilgili bilgiler de veriyor. Enflasyona duyulan güven bir önceki araştırma ile benzer düzeyde kalmış, memnuniyet ise yükselmiş. Kur yönetimi ve TL’nin değeri, konut kredileri, ulusal harcama yönetimi, yeni faiz politikaları da güven verici bulunmuş. Bankacılık sektörünün en güvenilen sektör unvanını geçen seneki araştırmaan bu yana korumayı başardığı aktarılıyor.

Raporda teknolojik gelişmeler ve salgın sürecinin etkilerine bağlı olarak, dünyada ve Türkiye’de Bitcoin gibi yeni bir ödeme aracının finansal hareketlere işlerlik kazandıracağına ilişkin görüşlerde artış gözlemlendiği belirtilmekte. Türkiye’de Bitcoin’e duyulan güvende yüzde 23, memnuniyette ise yüzde 58,5 artış tespit edilmiş.

Bulgulara bakıldığında yatırım araçları tercihinde altın ilk sıraya yerleşiyor. Bitcoin ise onu ikincilikle takip etmekte. Online alışveriş davranışları da raporda ele alınmış. Kriptoparanın ödemelerde ve ticari işlemlerde kullanımı yanı sıra; kriptopara ile yatırım ve tasarruf yapmayı tercih edenlerin oranının bir önceki araştırmaya göre 2 kat artış gösterdiğine dikkat çekiliyor.

Lokasyon bazında bakıldığında Bitcoin’e en çok ilgi gösteren iller Adana ve Diyarbakır olarak saptanmış. Bitcoin’e yönelik tutum ve davranışlar X ile Y kuşağında benzerlik gösterirken, Z kuşağının Bitcoin’e olan talebinde ciddi bir artış tespit gözlemlenmekte. Evli çiftlerde ise kadınların erkeklere oranlara Bitcoin’e karşı daha meraklı olduğu raporlanıyor.

Araştırmanın bulgularını ele alan BtcTurk CEO’su Özgür Güneri ve İstanbul Üniversitesi İstatistik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden Doç Dr. Haluk Zülfikar’ın verdiği çeşitli bilgiler aşağıdaki Twitter paylaşımından izlenebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.