btbilgi

COVID-19 hastalığının günlük hayatta saptanmasında ana yöntem boğaz ve burundan tıbbi çubuk ile alınan örneklerin test edilmesi şeklinde. Bu yöntem insanlar için rahatsız edici olabilir, ayrıca sonuçların gelmesi de zaman alıyor. Her ne kadar birçok medikal kurum ve araştırma hastanesi test sonuçlarını daha hızlı elde edebilmek için çözümler geliştiriyor olsa da, ilk durum geçerliliğini koruyor. Sıkça test edilmesi gereken çalışanlar bundan memnun değil ama Sonde One isimli bir akıllı telefon uygulaması sayesinde verilen rahatsızlık bir derece de olsa azaltılabilir.

Bu mobil uygulama sağlık teknolojileri geliştiren Sonde Health firması tarafından Koronavirüs saptamada kullanılmak üzere tasarlanmış. Yapılması gereken test edilecek kişinin CDC onaylı birkaç soruya cevap vermesi, vücut sıcaklığının ölçülmesi ve telefona birkaç saniyeyle “aaaah” demesi. Sonde One uygulaması birkaç saniye içinde aldığı verileri analiz edip hızlıca bir karar veriyor. Eğer kişinin vücut sıcaklığı çok yüksekse veya ses verisinde şüpheli bir durum varsa, uygulama COVID-19 hastalığı konusunda bir uyarı veriyor ve kişinin evde kalmasını tavsiye ediyor.

Sonde One: Sesten COVID-19’u yakalayan uygulama

Sonde Health CEO’su David Liu bu uygulama ile ilgili Futurism sitesine yaptığı açıklamada, uygulamanın Koronavirüs teşhisi yapmadığını özellikle altına basarak söylemiş: “Hastalığın semptomları ortaya çıktığında vücudun farklı bölgelerini etkiliyor. Vücudun 100’den fazla bölümünü etkilediğini biliyoruz. Aralarında beyin, çene kasları, dil, ağız, boğaz, ciğerler ve kalp de var. Bunların hepsi konuşma yeteneği vermek için bir araya geliyorlar. Vücudunuz bir hastalık belirtisi gösterdiğinde bunun etkileri insan kulağı tarafından duyulabilir oluyor. Bir şeyin konuşma yeteneğinizi, sesinizi fizyolojik olarak etkilediğini fark edeceksiniz.”

İşte uygulama da bir hastalık belirtisi olup olmadığına karar vermek için ses analizini devreye sokuyor. Firma bunu ilk akıl eden kurum değil, daha önce de Carnegie Mellon Üniversitesi’nden araştırmacıların da kullanıcı seslerini solunum yolu hastalığı belirtileri açısından analiz eden benzer bir proje açıkladığı bilgisi verilmiş. Fakat bu türden uygulamalar sayesinde çok çalışanı olan organizasyonlar her gün ve sıkça test yaptırmak yerine, şüphelenecek kişileri daha pratik şekilde ayırt edebilecekler.

Firmanın iddiasına göre, geliştirdikleri makine öğrenmesi modeli astım ve KOAH gibi birçok solunum yolu hastalığı olan kişilerde ortaya çıkan akustik ses değişikliklerinin varlığını yüzde 70’in üzerinde doğrulukla tespit edebilmekte. Fakat burada amaç dijital testlerin ve veri analizlerinin kan ve boğaz örneği testlerinin yerini alması değil, onlara destek olmak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.