btbilgi

Son zamanlarda robotların ilginç kullanım alanlarını daha sık görmeye başladık. Özellikle tarımda otomasyon denilince robotların giderek daha fazla değerlendirildiğini görüyoruz. Bunlara son örnek asma küfü (mildew) ile savaşta yakın gelecekte kullanılmaya başlanması beklenen ultraviyole robotu sistemi.

Asma küfü sadece asma bağlarına değil, çok farklı bitkilere ve ürünlere dadanan yaygın bir mantar hastalığı olarak tanımlanıyor. Bitkiler için mantar ilaçları mevcut, fakat kullanımı ile ilgili çeşitli problemler bulunmakta. Bu ilaçlar hem pahalı, hem çevre düşmanı, hem de uygulaması zaman alıcıdır. Özünde kimyasal maddeler oldukları için, uzun vadede bitkilerin kendilerine ve toprağa zarar vermeleri mümkün. Ayrıca mantarlar zaman geçtikçe bu ilaçlara adapte oluyorlar ve bağışıklık geliştiriyorlar. Bu da devamlı olarak ilaçların yeni versiyonlarının tasarlanıp üretilmelerini gerektirmekte.

Halbuki buna teknolojik bir alternatif bulunuyor, o da ultraviyole yani kızılötesi ışık. Tüm canlı organizmalar gibi, asma küfü ve mantarlar da ultraviyole ışığın DNA’ya zarar veren etkilerine birşey yapamıyorlar. Normalde doğal güneş ışığına karşı onları koruyan bir savunma mekanizmasına sahipler. Bu mekanizma güneş ışığı içindeki mavi ışınımlarla tetikleniyor ve bu sayede gündüzleri zarar görmüyorlar. Biliminsanları bu küfleri geceleyin özel ultraviyole ışığına tabi tutmuşlar. İçinde mavi ışık olmadığı için de, mantarların savunma sistemi tetiklenmiyor ve DNA bozulması gerçekleşiyor. Sonuç olarak da küfler başarıyla ortadan kaldırılabilmekte.

Bu çalışmayı Cornell Üniversitesi, Florida Üniversitesi, New York’daki Rensselaer Politeknik Enstitüsü ve Norveç’deki Biyoekonomi Enstitüsü’nden ortak bir araştırma grubu yapmış. Tekniği kullanan ultraviyole robotları ise Norveçli ‘SAGA Robotics’ şirketi tasarlamış ve inşa etmiş. Thorvald adı verilen tekerlekli robotlar güneş battıktan sonra her gece bağlardaki üzüm sıraları boyunca otonom şekilde geziyor ve üzerlerindeki özel ultraviyole lambalarla asmaları aydınlatıyorlar. Kullanılan ışığın yoğunluğu göreceli olarak düşük, böylece mantarları öldürüyor ama bitkilerin kendisine zarar vermiyor. Teknoloji başka küf çeşitlerine ve bazı zararlı böcek türlerine karşı da etkili.

Araştırma ekibinin Thorvald ultraviyole robotu ile New York eyaletindeki iki üzüm bağında saha denemeleri yapmakta olduğu aktarılmış. Projenin bir sonraki safhasında yapılacak geliştirmelerle, sistem bitkilerde ne kadar mantar bulunduğunu kendi kendine tespit edip ışık yoğunluğunu buna göre değiştirebilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.