btbilgi

Fast food markası KFC, bir Rus üç boyutlu baskı firması ile birlikte geleceğin etini hazırlamaya soyundu. 3D Bioprinting Solutions isimli firmayla çalışan KFC, gerçek ürüne hem tat hem de görünüm olarak mümkün olduğunca yakın şekilde tavuk nugget üretmeyi planıyor. Burada amaç geleneksel et ürünlerine alternatiflerdeki giderek artan talebe yanıt vermek ve daha çevre dostu gıda üretimi yöntemleri geliştirmek.

Moskova merkezli 3D Bioprinting Solutions, hayvan hücrelerini ve bitki materyallerini kullanan biyobaskı teknolojileri geliştirmekte. Bu teknolojiler sayesinde tavuk eti lezzetini ve dokusunu, gerçek hayvanları sürece dahil etmeden hayata geçirebilmekteler. Gerçek tavuk nugget tadını elde edebilmek için KFC iş ortağına ek malzemeler ve karışımda kullanılan baharat kombinasyonlarını temin edecek.

Verilen bilgiye göre biyobaskının çeşitli avantajları var. Bunlardan biri, orijinal ürünle aynı elementlere sahip laboratuvar etinin, geleneksel tarım ve hayvancılıkta kullanılan katkı maddeleri olmaması yüzünden daha temiz bir ürünle sonuçlanması. Bir diğeri ise hayvanlara zarar verilmediği için sentetik et ürünlerinin daha etik olması. ‘American Environmental Science & Technology’ jurnalinde yayımlanan bir bilimsel makaleye göre, hücrelerden yapay et yetiştirme teknolojilerinin çevre üzerinde minimum olumsuz etkisi bulunuyor. Bu et üretim yöntemleri geleneksele göre enerji tüketimini yarıdan fazla, sera gazı emisyonlarını 25 kat ve geleneksel çiftlik bazlı et üretimine kıyasla arazi kullanımını 100 kat kadar azaltacak.

KFC Rusya resmi açıklamasında, laboratuvada hazırlanmış et ürünlerinin ‘geleceğin restoranı’ konseptlerinin bir sonraki adımı olduğu belirtilmiş. Üç boyutlu biyobaskı denemeleri sonucunda üretilecek tavuk ürünlerinin, birkaç küresel sorunun birden çözümüne katkıda bulunmasını umut ediyorlar. İş ortakları geliştirilmekte olan ürünün test aşamalarından sonra, 2020 sonuna doğru piyasaya sürülmesini hedeflemişler. Yeni biyobaskı tavuk ürünleri öncelikle Rusya’ya, sonra da küresel pazara sunulacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.