btbilgi

Koronavirüs sebebi ile tüm devlet işleri aksadığı gibi, mahkemelerde de sorunlar yaşandı. Karantina sürecinde davalar görülemedi ve gecikemeler oluştu. Bu duruma karşı bir çare geliştirmek isteyen Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) yazılımcıları, BAU Siber Güvenlik Merkezi ile Hukuk Fakültesi iş birliği ile ‘e-Mahkeme’ sistemini meydana getirmiş.

Açık kaynak kod kullanılmadan tasarlanan sistem davaların online platformlarda görülmesine olanak verecek. e-Mahkeme ile duruşmalar fiziksel mekandan bağımsız mahkemelerde gerçekleşebilecek. Uçtan uca şifreli olarak hızlı ve güvenli veri, görüntü, ses ve her türlü belge alışverişi sağlayan sisteme avukatlar, davacı, davalı, davaya bakan sorumlu hakim ve savcılar istedikleri yerden erişebilyorlar. Sistemin e-Devlet entegrasyonu da mümkün. Davası olan her vatandaş veya avukat iş yerinde, evinde, tatilde, yurt içinde ya da dışında; cep telefonu, tablet ya da bilgisayar aracılığı ile davalara katılacak.

Sistemle ilgili bilgi veren BAU Rektörü Prof. Dr. Şirin Karadeniz şunları aktarmakta: “Siber Güvenlik Merkezimizdeki uzmanlarımız, hocalarımız, öğrencilerimizle beraber bu süreci öncelikle güvenlik açısından, ki adalet sistemi olduğu için daha da hassas davranarak, siber güvenliğini sağlayarak oluşturmaya başladık. Burada yaptığımız ürün, herhangi bir mahkeme salonuna ihtiyaç duymadan, tamamen dijital platformda bir mahkeme salonunda ne oluyorsa bunun yapılmasını sağlayan, uçtan uca şifrelenmiş güvenli bir platformdur. Bir avukat belge, bilgi sunuyorsa, hakim söz veriyorsa, kimlikleri doğrulanarak içeri alınıyorsa, bir tutanak tutuluyorsa, süreç kayıt ediliyorsa hepsini yapabilen bir platform.”

Sistem eğitim amacıyla da kullanılabiliyor. Hukuk fakültesi olan eğitim kurumlarında öğrencilerin örnek fiziksel mahkeme salonu dışında, bu dijital platform sayesinde hocalarla veya çeşitli alanlarda çalışan profesyonellerle birlikte dava simülasyonları yapmalarını mümkün olacak. Bu sayede öğrencilerin dijital okuryazarlık becerileri gelişecek ve meslek yaşamları boyunca gelecek bundan sonraki yeni teknolojilere de hazır olabilecekler.

Karadeniz bu sistemi Türkiye’ye armağan etmek istediklerini belirtmekte. e-Mahkeme platformunun adalet sistemimizde kullanılabileceğine inanmaktalar. Uygun görülürse hem ülkemizde uygulanabilir, hem de üniversite Ar-Ge süreçleri sonucunda dünyaya örnek olarak da sunulabilir denilmiş.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu projeyle ilgili olumlu baktıklarını, bu sayede şehrin önemi kalmadığını ve maliyetlerin düşeceğini söylemiş. Devletin bütün gücüyle bu projeyi desteklemesi gerektiği, ve Türkiye Barolar Birliği olarak üstlerine ne düşerse yapacaklarını da iletmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.