btbilgi

Bilim insanları uzun zamandır insanlarda bulunan dokunma hissinin benzerini robotlar için kopyalamaya çalışıyorlar. Bu yaklaşım robotlarda yepyeni kullanım alanları açmayı mümkün kılacak. Mesela hissedebilen yapay deri ile donatılmış robotik kollar, doğru miktarda basınçla bilinmeyen nesneleri tanımlamak ve kavramak için kullanılabilir. Ayrıca etrafındakileri daha doğru biçimde hissetme ve algılama yeteneği, bakıcılık gibi insanlarla birebir etkileşim gerektiren işlere bize yardımcı olmalarını sağlayacak. İşte Intel’in geliştirdiği nöromorfik işlemcisi bu yolda önemli bir adım sayılabilir.

Singapur Ulusal Üniversitesi’nden (NUS) bu çözümü kullanan bir proje duyuruldu. Projede robotların dokunma duygusunun geliştirilmesinin, günümüzde sadece görmeye dayalı sistemlere göre işlev ve becerileri önemli düzeyde artırma potansiyeli odak alınmış. Nöromorfik işlemciler ise bu projede ihtiyaç olan algısal veri işlemede geleneksel mimarilere göre daha yüksek performans verdiği için tercih edilmiş.

Araştırma ekibinin verdiği bilgiye bakılırsa, insanların dokunma hissi sadece tek bir molekül tabakası ile farklılık gösteren yüzeyler arasındaki farkı hissedecek kadar hassas. Fakat şu andaki robotların çoğu yalnızca görsel bilgileri işleyerek çalışıyor. NUS’taki araştırmacılar bunu yeni geliştirdikleri yapay deri ile değiştirmeyi hedeflemekteler. Geliştirilen yapay deri, dokunmayı insanların duyusal sinir sistemlerinden 1.000 kat daha hızlı algılayabiliyor. Bunun da ötesinde nesnelerin şeklini, dokusunu ve sertliğini tek bir göz kırpmadan 10 kat daha hızlı saptayabilmekte.

Tabi ki iş bu hissedebilen yapay deriyi üretmekle kalmıyor. Araştırmacılar aynı zamanda bu sentetik deriyi robotlara yerleştirilebilecek kadar verimli hale getirmeli. Bu süreçte Intel’in ‘Loihi’ nöromorfik araştırma çipi yapay ciltten gelen duyusal verileri işlemek için değerlendirilmiş. İlk denemelerde yapay deri ile donatılmış robotik bir el, Braille alfabesini okumak için çalıştırılmış. Dokunma yüzeyinden gelen veriler Loihi’ye bulut aracılığıyla ileterek, el tarafından hissedilen mikro darbeler anlamlı kelimeler haline dönüştürülebilmiş. Loihi işlemcisinin standart işlemcilerden 20 kat daha az enerji kullandığı ve Braille harflerini sınıflandırmada yüzde 92’den fazla doğruluk oranı yakaladığı rapor ediliyor.

NUS ekibi ardından sinirsel ağ içindeki görme ve dokunma verilerini biraraya getirerek, robotik algılama becerilerini artırma yoluna gitmiş. Temmuz içinde düzenlenen ‘Robotics: Science and Systems’ etkinliğinde sonuçları sunulan araştırmaya göre; hareketliliği artan sinirsel ağı kullanarak olay tabanlı görme ve dokunmayı biraraya getirmek, nesne sınıflandırmada yalnızca görmeye dayalı sistemlerla karşılaştırılınca yüzde 10 daha fazla doğruluk oranı verebilmekte. Loihi işlemcisi bu işleri yüzde 45 daha az enerji kullanarak, en yüksek performanslı GPU’dan yüzde 21 daha hızlı işleyebilmiş. Bu da nöromorfik teknolojinin robotik cihazlara nasıl bir ek güç sağlayabileceği yönünde önemli bir ipucu olarak görülüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.