btbilgi

Elektrikli otomobil firması Tesla ilk kamyonet modeli olan Cybertruck’ı tanıttığından beri büyük ilgi görüyor. 2021 yılının sonlarında pazara sunulması beklenen elektrikli kamyonet, hem görüntüsü hem de özellikleri açısından benzersiz olduğu için, otomotiv meraklıları devamlı yeni bir haber almayı dört gözle bekliyorlar. Cybertruck ile ilgili en ilginç haberlerden biri, araç için güneş paneli çatı seçeneği olması ihtimaliydi. Elon Musk yaptığı açıklamada bu çatının aracın menziline günde yaklaşık 25 kilometre ekleyeceğini söylemişti.

Cybertruck’ın daha kendisi piyasaya sürülmeden araçla ilgili modifikasyon projeleri üstüste yığılmaya başladı bile. Bunlar arasında bir karavan/kamp aracı modifikasyonu, paletlerle kar üzerinde gitmesini sağlayacak bir aksesuar ve hatta bir Ay rover aracı olarak yeniden hayal edilmiş hali bile var. 3D grafik sanatçısı Slav Popovski ise yukarıda bahsettiğimiz güneş panelli çatı fikrinden çok etkilenmiş olmalı ki, kendi tasarımını oluşturmuş. Aşağıdaki konsept video resmi bir proje değil ama oldukça etkileyici görünüyor.

Arabalara ek menzil veya ek güç sağlayacak güneş panelli çatı fikrini daha önce de gördük. Çeşitli teknoloji ve otomotiv firmaları bu konuda çalışmalar yaptılar. Ne yazık ki hiçbiri seri üretime geçmeyi başaramadı. Henüz güneş paneli teknolojisinin yeterince verimli olmaması veya esnek şekillendirme noktasında tam anlamı ile isteneni verememesi de bunda etkili oldu. 2017 yılında Tesla mühendislerinin  Model 3’e güneş hücrelerini entegre etme fikrini de duymuştuk, ama projenin yeterince işe yaramayacağına karar verildi ve üzerinde çalışılmadı. Yine de Lightyear gibi üçüncü parti firmalar bu fikri hayata geçirebilmek amacıyla denemeler yapıyorlar.

Son yıllarda batarya ve panel teknolojilerinde yaşanan hızlı gelişmeler sayesinde, Tesla artık Cybertruck için bir güneş panelli çatı opsiyonuna sıcak bakıyor. Bunda mutlaka firmanın evler için geliştirdiği kendi güneş enerjili çatı sisteminin bulunmasının da etkisi olmuştur denilmekte. Bu yöndeki uzmanlığını şimdi araçlarına da uygulamaya başlayabilir. Her ne kadar Cybertruck’ın güneş çatısı Popovski’nin hayal ettiği kadar görkemli olmasa da, bu alanda ilk olarak tarihe geçmesine yardımcı olacağı kesin. Bu da otomotiv endüstrisinin petrol motorlu araçlardan uzaklaşması için önemli adımlardan biri daha olabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.