btbilgi

Gelişmiş siber saldırılar her geçen gün daha büyük tehditler oluşturmakta. Hackerlar dijital dünyada kurumları ve kullanıcıları bir an olsun rahat bırakmıyorlar. İşte siber güvenlik sektöründen dikkat çeken gerçekleri, WatchGuard firması şu şekilde paylaşmış:

39 saniyede bir saldırı

Maryland Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği araştırmaya göre kullanıcı adları ve güvensiz parolalar hackerlerin kullanıcıları kolayca avlamasına olanak sağlıyor. Araştırmaya göre her yıl 3 Amerikalı’dan biri siber saldırılara uğrarken, her 39 saniyede bir hacker saldırısı gerçekleşiyor.

KOBİler hedefte

Siber saldırıların yüzde 43’ü KOBİleri hedef alıyor. 2019 yılında KOBİlerin yüzde 64’ü web tabanlı saldırılara maruz kalırken, yüzde 62’si kimlik avı ve sosyal mühendislik saldırıları da yaşamş.

Veri ihlalinin bedeli yüksek

KOBİler büyük şirketler kadar göz önünde olmasalar da, siber suçlular açısından her zaman kesin kazanç olarak görülüyorlar. Veri ihlalerinin KOBİlere küresel ortalama maliyeti 3,9 milyon dolar.

COVID-19 yüzünden suçlarda artış

FBI’ın bir raporuna göre, COVID-19 salgını başladığından beri siber suçlarda yüzde 300 artış saptanmış. Salgın sırasında çalışma sistemlerine geçen birçok sektör ve çalışanına yönelik siber saldırılarda artış var. Buna sebep siber suçluların savunmasız ağlara ve çalışanların işlerini güvenli olmayan ağlarda devam ettirmeleri.

Sağlık sektörü risk altında

Sağlık kuruluşlarının yüzde 93’ünden fazlası son 3 yıl içerisinde veri ihlali yaşamış. Yüzde 57’si ise aynı zaman aralığında 5’den fazla veri ihlaliyle karşı karşıya kalmış. Salgın döneminde hackerler sağlık kurumlarına daha da fazla saldırı gerçekleştirdi.

Siber güvenlik yatırımları

2021 yılına kadar küresel olarak yaklaşık 6 trilyon doların siber güvenlik için harcanması öngörülmüş. Şirketlerin siber güvenlik yaklaşımlarında köklü bir değişiklik yapmaları ve bütçelerini yeniden önceliklendirmeleri önemli.

IoT cihazları zayıf halka

2025 yılına kadar bağlı Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarının sayısı 75 milyar adet olacak. 2020 sonunda 31 milyar adete ulaşması beklenen IoT cihazların güvenlikleri ise hala şüphe altında.

Çalışanlarda güvenlik sorunları

Siber güvenlik ihlallerinin yüzde 95’inin çalışan hatasından kaynaklandığı saptanmış. Güvenlik eğitimlerinin gelecek yıllarda daha önemli hale gelmesi bekleniyor.

Veri ihlali tespiti zor

Çoğu şirketin veri ihlallerini tespit etmesi yaklaşık 6 ay sürüyor. Büyük şirketlerin dahi aylarca fark edemedikleri veri ihlalleri, siber güvenlik yaklaşımlarının değiştirilmesi ve gelişmiş siber saldırılara göre ayarlanması gerektiğine işaret etmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.