btbilgi

İnşaat sektöründe otomasyonun nelere kadir olduğunu son birkaç yıldır takip ediyouz. Üç boyutlu yazıcılarla imal edilen evler, kazma ve taşıma kendi kendine yapabilen robot makineler ve tabi ki duvar örme işlerini otomatize eden robotlar. Hadrian X adı verilen makine tam olarak bu işi için üretilmiş. 2015 yılında ilk kez tanıtılan makine, o zamandan beri büyük gelişmeler yaşamış. Şimdi de Batı Avustralya’daki ilk teşhir evinin duvarlarını tamamlamış durumda.

Avustralya kökenli Fastbrick Robotics (FBR) firmasının geliştirdiği Hadrian X robotu, bir ekskavatör veya kamyona monte edilen teleskopik bir kol ile çalışıyor. Sisteme bir evin 3D CAD modeli yüklenmekte; böylece duvarların nerede olduğunu, şeklini ve yüksekliğini bilebiliyor. İnşaat alanına götürülen robot, 360 derece dönebilen kolu sayesinde tuğlalarını döşemeye başlıyor. Tabi ki tuğlalarla birlikte, onları yerinde tutacak gerekli harç ve yapıştırıcı materyalle de robotun kendisi ilgilenmekte.

Hadrian X ilk versiyonunda saatte yaklaşık 85 tuğla döşeyebilmekteydi. Araştırma ekibi o zamandan beri kontrol yazılımında bazı geliştirmeler yapmış. Tuğla döşeme hızının önce saatte 150 adete, şimdi ise saatte 200 adetten fazlaya yükselmiş olduğu rapor ediliyor. Bu seviye bir insan tuğla döşeme ekibinin yaptığı işe denk geldiği için, ekip artık robotu gerçek bir projede test etme zamanının geldiğine kanaat getirmiş. Makine 7 Temmuz tarihinde Batı Avusturalya’daki Perth şehrinin Dayton mahallesinde bir projeye götürülmüş.

Robot inşaatta kendisinden beklenen duvar işlemlerini 3,5 vardiyada tamamlamış ve FBR de inşaatın kalanını insan ekibe devretmiş durumda. İnşaat tamamlandığında Hadrian X’in tuğla dizme becerilerini ve işlemlerin otomasyonunu göstermek için bir örnek halini alacak. Ziyaretçiler ve potansiyel iş ortakları hem yapılan işi görecekler, hem de daha fazla bilgi edinebilecekler. Firma da bu arada robotun performansını artırmak için teknolojiyi geliştirmeye devam edecek.

FBR’ın Baş Teknik Sorumlusu Mark Pivac şu bilgileri vermiş: “Bu noktadan sonra performansımızı gözden geçireceğiz ve bu denemeden öğrendiklerimizi iyileştirme programımızın bir parçası olarak uygulayacağız. Ticari bir projedeki ilk işimizi planlanan zamandan önce bitirmek bizim için iyi bir sonuç oldu. İncelememizin ardından, FBR’nin F-Block gibi daha büyük tuğla ürünlerini de kullanacağı şekilde Hadrian X’i geliştireceğiz. Bu sayede Hadrian X yapıları yaklaşık yüzde 25 daha hızlı inşa edebilecek.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.