btbilgi

Hindistan 1,3 milyarlık nüfusu ile tüm büyük firmaların ilgisini çeken bir ülke. Ülkede 500 milyondan fazla kişi online durumda ve 450 milyondan fazla akıllı telefon aktif olarak kullanılıyor. Hem bir pazar olarak, hem de bir üretim merkezi olarak dikkat çeken ülke, aynı zamanda Google’ın CEO’su Sundar Pichai’nin de anavatanı. Pichai dün yaptığı bir açıklama ile, dijital hizmetlerin benimsenmesini hızlandırmaya yardımcı olmak için şirketinin önümüzdeki beş ila yedi yıl içinde Hindistan’a 10 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını aktardı.

Pichai’nin bahsettiği ‘India Digitization Fund’ (Hindistan Dijitalleştirme Fonu) hisse senedi yatırımları, ortaklıklar, operasyonel altyapı ve ekosistem yatırımlarının bir karışımı ile gerçekleşecek. Yatırımların dört alana odaklanacağı belirtilmekte:

  • Hintçe, Tamilce, Pencapça veya başka herhangi bir dil konuşan tüm Hintliler için kendi dillerinde uygun fiyatlı erişim ve bilgi sağlamak
  • Hindistan’ın kendine özgü ihtiyaçlarını karşılayacak yeni ürünler ve hizmetler oluşturmak
  • Dijital dönüşüm ile boğuşan işletmeleri güçlendirmek
  • Sağlık, eğitim ve tarım gibi alanlarda sosyal fayda için teknoloji ve yapay zekanın kullanımı

Çin giderek girmesi ve hayatta kalması zor bir pazar haline gelirken, Hindistan dünyanın ikinci büyük nüfusu ile birçok fırsata açık şekilde konumlanmakta. Tüm ülkeler Çin kökenli uygulamalar hakkında şüpheler beslerken, Hindistan da Haziran ayında Çinli şirketler tarafından geliştirilen 59 uygulama ve hizmeti yasakladı. Bunlar arasında ByteDance’in TikTok’u, Alibaba Group’un UC Browser’ı ve Tencent’in WeChat’i gibi örnekler var. Bu gibi gelişmeler Çin’de iş yapmakta zorlanan batılı firmaları Hindistan’a çekiyor.

Hindistan elektronik ve bilgi teknolojisi bakanı Ravi Shankar Prasad konuyla ilgili şunları söylemiş: “Google Hindistan’ın dijital dönüşümüne büyük bir yatırım yaparak büyük bir fırsatı değerlendiriyor. Google’ın Hindistan’ın dijital inovasyonunu ve daha da büyük fırsatlar yaratma potansiyelini farkettiği için çok mutluyuz”. Google’ın Hindistan genel müdürü Sanjay Gupta ise, şirketin ülkeye 10 milyar dolarlık yatırım kararının birçok ürün ve hizmetin geleceğini şekillendireceğini ifade etmekte.

Financial Times’ın verdiği bilgiye göre, Google ülkenin en büyük ikinci telekom operatörü olan Vodafone Idea ile yüzde 5 hisse satın alma konusunda anlaşmaya varmış. Bu da ülkeye yapılan yatırımların çok daha önceden başladığını gösteren bir işaret denilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.