btbilgi

Koronavirüs salgını hala bitmedi, etkilerini de tüm dünya olarak yaşamaya devam ediyoruz. En büyük etkilerden biri de küresel internet altyapısı üzerinde görüldü.  Birdenbire evden çalışmaya başlayan yüzmilyonlarca insan, karantinaya giren insanların giderek daha fazla erişim istemesi ve tüketicilerin dijital servislere yönelmesi her şeyi birden bire değiştirdi. Tüm bu aniden artan yüke rağmen sonuçta internet ayakta kaldı ama küresel salgın sürecinde dijital altyapıda zayıf noktaların ortaya çıkmış olması söz konusu.

2018 yılı sonunda dünya nüfusunun yüzde 50’sinden fazlası (yaklaşık 3,9 milyar insan) internet kullanmaktaydı. Cisco tarafından yapılan tahminlere göre, 2023 yılına kadar dünya genelinde 29,3 milyar cihaz internete bağlı olacak. Bu da en yoğun zamanda saniyede 1.209 Terabit’lik internet trafiği yaratacak denilmekte. Tahminlere göre yakın geleceğin internet veri trafiği çok büyük oranlarla karşılaşacak. Bu durum internet altyapısı üzerinde kullanıcı tarafından hissedilebilir etkilere yol açabilir.

Online eğlenceye, online eğitime, uzaktan çalışmaya ve dijital servislere aşırı yönelme sonucunda, son haftalarda internet trafiğinde önemli bir artış kaydedilmiş. Dünyanın en büyük İnternet Değişim Noktası olarak lanse edilen DE-CIX Frankfurt’ta, internet trafiğinin en yoğun anda yüzde 10 artarak saniyede 9.2 Terabit’e ulaştığı rapor ediliyor. Evden çalışma gibi zorunlulukları sürdürebilmek için ihtiyaç duyulan Skype ya da Zoom gibi hizmetlerin kullanımında veri trafiğinin yüzde 100 arttığı aktarılmakta. Online ve bulut oyun trafiğinin ise yüzde 50 oranlarında artış kaydettiği ifade ediliyor.

DE-CIX’in verdiği bilgiye göre bu artışlar orta ve kısa vadede, tüm internet altyapısı bazında bazı sıkıntılara yol açabilecek. Veri merkezlerindeki cihazların bakımlarının ya da yükseltilmesinin planlandığı gibi yapılmasının mümkün olmayabileceği, donanımın tedarik zincirinde ötelemeler olabileceği (özellikle de Asya ülkelerinde üretilenlerde) iddia ediliyor. Salgın döneminde yaşanan kriz durumunun gelecek aylarda devam etmesi veya en üst seviyede tekrarlanması durumlarında acil önlemlere ihtiyaç duyulacağı belirtilmiş.

Koronavirüs salgını sonucunda yaşanan gelişmelerin, başta internet altyapısı olmak üzere bir çok alanda dijitalleşmeyi hızlandıracağı fikri oluşmuş durumda. 5G gibi yenilikçi teknolojilerin adaptasyonda zorluklar yaratması sışında, ağlardan beklenen talepleri de hızlandıracağı rapor edilmekte. Yakın gelecekte küresel tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamanın yolunun, internet altyapısı dünyasındaki tüm oyuncuların sorunsuz ilerlemesi ve yeniliklere açık olacak şekilde konumlanması ile çözülebileceği savunulmuş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.