btbilgi

Akıllı telefonlar her sene daha yüksek kapasiteli bataryalar ile geliyorlar. Buna sebep insanalrın tüm gün boyunca telefonlarını aktif şekilde kullanıyor olmaları. Durum böyle olunca da doğal olarak telefonların şarjları tüm aktiviteye dayanmakta zorlanıyor. Batarya teknolojisi geliştikçe boyutlar çok değişmeden kapasite artırılabilmekte, fakat bu sefer de şarj süreleri uzamakta. Neyse ki telefon üreticileri hızlı şarj çözümlerini beraberinde getiriyor da, bu da sorun olmaktan çıkıyor.

Eskiden normalde saatlerce süren bir tam telefon şarjı, şimdi daha kısa sürelerde halledilebiliyor. Her ne kadar kablosuz şarj teknolojileri şimdilik aynı süreleri veremese de, acil işi olan kullanıcılar kablolu şekilde hızlı şarj çözümlerinden faydalanabiliyor. Bu konuda çok iddialı olan markalardan biri Çin kökenli telefon üreticisi Oppo. Çoğu yeni telefon iki saatten daha az bir sürede yüzde 100’e kadar şarj edilebilirken, Oppo 2019’da piyasaya sürdüğü Reno Ace modelinde şarj süresini yaklaşık 30 dakikaya indirmeyi başarmıştı.

Oppo şimdi Twitter üzerinden yeni bir gelişme duyurdu ve 15 Temmuz tarihi itibarı ile 125W şarj dönemini açacağını söyledi. Ne yazık ki bu duyuru kısa bir video şeklinde ve pek fazla ayrıntı verilmedi. Bu kadar hızlı şarj işleminin telefonlarda aşırı ısınmaya yol açacak mı, batarya ömrüne nasıl bir etkisi olacak, kimse bunları bilmiyor.

İşin ilginç kısmı, hızlı şarj üzerinde çalışan bir diğer Çinli telefon üreticisi iQOO, aynı anda 4 bin mAh bataryalık bir telefonu 15 dakika içinde tamamen şarj edebilen yeni 120W teknolojisini duyurdu. Akıllı telefon üreticisi Vivo’nun alt markası olan iQOO, bu teknolojinin bir demosunu Çin sosyal ağı Weibo’da gösterdi. Sunulan videoda bir telefonun 15 dakikadan kısa bir sürede tam şarj olduğunu görüyoruz. Videoya bakılırsa bu teknoloji sayesinde telefonun sadece 5 dakikada yüzde 50 ve 10 dakikadan kısa bir sürede yüzde 80 oranla şarj edilebilecek.

Android Authority sitesinin verdiği bilgiye baklırsa, iQOO firması bu teknolojinin seri üretimine hazır olduğunu onaylamış. Ağustos ayında 120W hızlı şarj teknolojisi ile ilgili daha fazla bilgi verilecek. Bu arada diğer firmalar da boş durmuyor, geçtiğimiz sene Xiaomi ve Vivo’da 120W şarj teknolojisini duyurmuştu. Fakat henüz kimse seri üretime hazır olduğunu söylememişti.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.