btbilgi

Elektrikli araçlar ile dolu yollar ilk bakışta güzel görünüyor. Ama bunun gerçekleşmesi için en önemli faktörlerden biri her yerde kolay erişilebilecek şarj istasyonları olması. Peki ya gittiğiniz yerde aracınızın şarjı biterse ne yapacaksınız? İşte bu gibi acil durumlar için çözümler hazırlayan firmalar da var. Bunlardan biri yol yardımı ile hızlı şarj istasyonunu birleştiren Lightning Systems.

Lightning Systems’ın geliştirdiği şey, şarjı tükenen ve yolda kalan elektrikli araçlar için tasarlarlanmış mobil hızlı şarj istasyonu. Bu istasyon minibüslere ve römorklara kurulabiliyor, 80 kW DC’ye (CCS1) kadar güç çıkışı ve 192 kWh kapasitelik dahili batarya deposu ile geliyor. İsteğe bağlı olarak çıkış 19,2 kW’a kadar AC Seviye 2 olarak da verilebilmekte. Sistemin girişi ise 18 kW’a kadar AC Seviye 2 şeklinde belirlenmiş. Yani mobil istasyonun bataryalarının tam bir şarjı 10 saatten fazla sürmekte.

Sunulan kapasite yalnızca uzun menzilli elektrikli otomobiller için değil; aynı zamanda kamyonlar ve otobüsler gibi daha büyük yük araçlarına bile yetebilecek performans vermeye hazır. Lightning Systems örnek bir uygulama olarak Bir Ford Transit 350HD kargo minibüsü hazırlamış ve adını da ‘Lightning Mobile’ koymuş. Lightning Mobile sistemi mobil şarj bir araca veya römorka monte edilmek üzere tasarlanmış. 192 kWh’lık yüksek enerji yoğunluğu, sıvı soğutmalı DC batarya depolama ile desteklenmekte.

Yolda kalan elektrikli araçlar için mobil hızlı şarj

Bu tarz bir mobil şarj istasyonu hem popüler tatil rotalarında hızlı yol kenarı şarjı sağlamak için, hem de sabit şarj istasyonlarının sayı olarak az olduğu bölgelerde geçici çözümler oluşturmak için kullanılabilir. Lightning Mobile aktif şekilde kullanılmadığı zamanlarda da, yüksek elektrik tüketimini azaltmak için bir yedek enerji depolama birimine dönüştürülebiliyor.

Lightning Systems CEO’su Tim Reeser sistemin kullanımı ilgili şu bilgileri vermekte: “Mobil hızlı şarj sistemleri elektrikli ticari araçlara sahip her filonun işine yarayacaktır. Filolar için uzun çalışma süreleri esastır. Her ne kadar operatörler elektrikli araçlar için şarj aralıklarını mümkün olduğu kadar araçlar depolarda beklerken yapılacak şekilde ayarlayacak olsa da, bir aracın yoldayken veya gittiği yerde şarj edilmesi de söz konusu olacaktır. Ayrıca DC Hızlı Şarj’ın gidilen yerlerdeki istasyonlarda teknik olarak bulunmaması, izin verilmemiş olması veya talep edilen elektrikli miktarlarının doğrudan şebekeden çekilemeyeceği lokasyonlar da mümkün olabilir. Lightning Mobile tüm bu ihtiyaçları karşılayabilmekte.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.