btbilgi

Dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemi, bildiğimiz üzere Google’ın Android’i. Her yeni gelen büyük Android sürümü cihazlara daha fazla performans, güç ve güvenlik getirmekte. Yeni bir sürüm desteklenen akıllı telefonlara ne kadar çabuk yayılırsa, ekosistemin gelişmesi de o kadar hızlı oluyor. Google’dan gelen bir bilgiye bakılırsa en yeni sürüm olan Android 10, bir önceki sürüm olan Android Pie’dan göreceli olarak daha hızlı yayılıyor.

Google’ın yaptığı resmi açıklamada “Android 10, lansmandan 5 ay sonra 400 milyon cihazda yüklü durumda, bu da Android Pie’ın ilk beş ayındaki dağılımdan yüzde 28 daha hızlı” denildi. Daha hızlı yayılmanın sebepleri arasında Google’ın kod tabanında yaptığı yenilikler ve sistem modüllerinin Play Store’dan daha kolay güncellenmesini sağlayan belli özellikler veriliyor. Bunlar arasında ‘Project Treble’, ‘Generic System Images’ (GSI) ve ‘Project Mainline’ gibi geliştirmeler verilmekte. Bu sayede Android işletim bazlı akıllı telefon üreticileri, cihazlarındaki sistemleri eskisine göre daha çabuk güncelleyebilmekteler.

Android Pie hala lider ama Android 10 sürümü peşinde
Kaynak: Google

Her ne kadar Android 10 sürümünün hızlı yayılması iyi bir haber olsa da, kurulum miktarı açısından kral hala Android Pie. Google 2019’un Mayıs ayında 2,5 milyar aktif Android kullanıcısına sahip olduğunu açıklamıştı. Hesaplamaya göre Android 10’un yaygınlık miktarı yüzde 16 civarında olmalı. Google yıllardır sürüm dağılımı vermediği için bunun resmi rakam olmadığını söylemek gerekiyor.

Buna rağmen Statcounter ve Statista gibi pazar araştırma firmaları da belli kayıtlar tuıtuyor. Onlara göre ise Android 10 yaygınlık oranı yüzde 8,3 (Statista) ile yüzde 22 (Statcounter) arasında. Her şekilde en büyük kurulum tabanına sahip Android sürümünün Android 9 Pie olduğu ifade edilmekte. Statcounter’a göre, Haziran 2020 itibarı ile Android Pie kurulum oranı yüzde 32,43. Statista’ya göre ise oran yüzde 31,3 civarında. 2015’de dağıtılmış olmasına rağmen, Android Marshmallow (6.0 sürümü) onu kurulumda en yaygın ikinci sürüm olarak takip etmekte (Statista’ya göre 11,2 oranla).

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.